Posle rođenja bebe, nema ničeg prirodnijeg nego videti majku kako ljubi svoju mrvicu. Pomislili biste da je to zbog savršene veze koja se stvorila u trenutku rođenja između majke i deteta. Ali, postoje i određene biohemijske reakcije koje majku teraju da pokaže takvu privrženost.
Kada životinja daje život mladunčetu, primećeno je da majka puno vremena provede ližući novorođenče. Na taj način ona upija pomoću miris, ukus, zvuk i dodir svog potomka. Ona potvrđuje da je to njeno čedo.
Foto: Shutterstock
Kada žena donese na svet bebu, primećeno je da se ponaša slično, a da vrlo često ni sama ne zna zašto. Ona će dete dodirivati, ispitivati mekoću kože, brojati male prstiće, diviti se svom novorođenom čudu i tražiti sličnosti između bebe i članova porodice (na koga ima nosić, kosicu, okice).
Već posle prvog plača majka će upamtiti zvuk deteta i uspešno ga razlikovati od plača drugih beba. Ono što svi vole da rade, mirišu male bebe, majka će instinktivno učiniti već pri prvom dodiru. Na kraju, ali ne i najmanje važno, majka će često ljubiti svoje dete. Na taj način upoznaje ukus bebine kože.
Koliko su važni poljupci za bebu i njen emocionalni razvoj, ne moramo posebno da naglašavamo, ali postoji i zdravstvena beneficija poljubaca kojih verovatno ni jedna majka nije svesna. Kad majka ljubi dete, ona skuplja patogene bakterije sa detetovog lica. To su bakterije koje beba najčešće unosi u sebe. U majčinom telu se zatim stvore specifična antitela upravo za tu vrstu bakterija koja se zatim preko majčinog mleka prenose u bebu. Priroda se na taj način pobrinula da svako dete dobije zaštitu u zavisnosti od toga gde se rodilo.
Čudesno i predivno u isto vreme!
Komentari (0)