Čim u porodicu stigne nova prinova, postoje tri ključne informacije koje porodica i prijatelji odmah žele saznati: pol, ime i težinu. Upravo je težina novorođenih beba postala tema čestih rasprava jer su doktori uočili da su bebe svake godine sve veće i teže
Kako piše Daily Mail, statistike pokazuju da sve više žena u Velikoj Britaniji rađa bebe teške četiri i po ili čak i više kilograma. U poslednjih nekoliko godina započeo je stalni trend rasta porođajne težine, a razlog tome se nalazi u poboljšanom načinu ishrane.
Rađaju se veće, zdravije i sve mišićavije bebe čiji je prosek težine pri rođenju 3,4 kilograma za dečake i 3,2 kilograma za devojčice, što je čak za jedan kilogram više u odnosu na težinu beba u 1970. godini. No, povećavanje porođajne težine beba ne pokazuje znakove zaustavljanja, pa tako statistike ukazuju na to da je između 1993. i 2000. godine broj novorođenčadi rođenih s više od četiri i po kilograma narastao za čak 20 posto, a stručnjaci smatraju da će taj broj u razdoblju od 2003. do 2013. godine još rasti.
Premda je idealna težina svakoga novorođenčeta zasebna, obično se kao mera uzima 3,9 kilograma. Naučnici tvrde da je stopa makrosomnije (medicinski izraz za bebe teže od 3,9 kilograma) u poslednjih nekoliko godina još više porasla.
No, pitanje koje se postavlja je zašto je došlo do trenda sve većih beba i zašto je njihova težina u sve većem porastu. Najjednostavniji odgovor na ovo pitanje je da su bebe sve teže je su sve teže i njihove majke, a najnoviji podaci pokazuju da gotovo polovina trudnica u Velikoj Britaniji je gojazno. Gojaznost tokom trudnoće može biti opasna kako za majku, tako i za dete uzrokujući mnoge komplikacije.
Doktor Daghni Rajasingam kaže: ‘Dok većina ljudi misle da što je veće dete to je i zdravije, puno dokaza sugeriše upravo suprotno: deca s previše kilogram pri rođenju će živeti s tim posledicama tokom celoga života. Neke studije tvrde da sve veća težina novorođenčadi može imati veze i s prekomernom telesnom težinom, astmom, alergijama, pa čak i određenim vrstama raka u kasnijoj dobi.
Komentari (0)