Prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut” od 16.457 porođaja carskim rezom, koliko je prošle godine obavljeno u našoj zemlji, 8.384 bila su želja trudnice. Inače, četvrtina porođaja u Srbiji uradi se u operacionoj sali.
– Kod nas se godišnje rodi više od 7.000 beba. Od toga 25 odsto novorođenčadi dođe na svet carskim rezom. Veliki udeo u ovakvoj intervenciji imaju one žene koje su ovako već rađale, ali i sve veći broj onih koje su išle na vantelesnu oplodnju. Optimalno bi bilo da se godišnje uradi do 15 odsto carskih rezova – priča prof. dr Dušan Stanojević, direktor GAK „Narodni front”.
Svakako, jednu od vodećih uloga u porastu carskih rezova, imaju i trendovi „poznatih” mama. Pa, kada razmišljaju o modi, i kada se carski rez ne radi iz medicinskih razloga, žene, uglavnom, zaborave na sve njegove mane.
Tako, prema rečima lekara, čak 35 od hiljadu rođenih beba ima problem sa disanjem. S druge strane, samo pet novorođenčadi od hiljadu koji se rode prirodnim putem ima te probleme. Čak i prolazak kroz porođajni kanal priprema bebu za spoljašnji svet, jer se tako beba kontaminira korisnim bakterijama. Tu je i znatno duži i teži oporavak porodilje koja se odlučila na carski rez.
– Najbolji porođaj za bebu i majku jeste prirodni, i tu nema mnogo priče. Postoje čak i dokazi da na genetski kod, koji utiče na naš život, veliki značaj imaju dan i način na koji će neko da se rodi. Jednostavno, dete šalje signal majci kad porođaj treba da otpočne. Ništa ne treba ubrzavati, osim ako ne postoji zdravstveni razlog za to.
Senku na sve metode i sredstva bezbolnog porođaja bacila je epiduralna anestezija. Samo u GAK „Narodni front” za „bezbolnu metodu” odlučuje se oko 40 odsto žena. Zbog nedostatka anesteziologa, a ponekad i para, privilegiju bezbolnog porođaja nemaju sve žene u Srbiji.
Za „prirodni” porođaj u Srbiji odluči se tek nešto više od 30 odsto žena. Oni se najčešće obavljaju u manjim gradovima u čijim porodilištima nema mnogo posla.
POROĐAJ BEZ BOLA ZA 12.000 DINARA
Kod nas epidural košta 12.000 dinara i može da ga dobije svaka žena koja plati. Sve je regulisano i tačno se zna red i pod kojim uslovima neko može da dobije ovu anesteziju. Ima, međutim, i malih porodilišta, u kojima se rode tri do četiri bebe dnevno, i kod njih je epidural besplatan. Opet, ni tamo to pravo ne dobiju sve žene – kaže Stanojević.
Komentari (0)