Bebe čije je zdravlje „Apgar” testom ocenjeno manjom ocenom od sedam, imaju slabiji uspeh u školi kao tinejdžeri, pokazuju rezultati prvog istraživanja povezanosti rezultata testa i kognitivnih sposobnosti pojedinca u kasnijem životu.
Rezultati testa zdravstvenog stanja koji se radi bebama nekoliko minuta nakon rođenja može da ukaže na to kakav će uspeh imati u srednjoj školi.
Studija, kojom je obuhvaćeno 877.000 švedskih tinejdžera, upoređivala je njihov uspeh u školi sa rezultatima „Apgar” testa izvršenog nakon rođenja.
„Apgar” testom se ocenjuje zdravlje bebe na skali od jedan do deset, kao i koliko je medicinske nege neophodno novorođenčetu.
Istraživači su pronašli vezu između beba koje su ostvarile rezultat ispod sedam i nižeg nivoa inteligencije u kasnijem životu.
stud-2.jpg
„Treba naglasiti da nije sam rezultat testa razlog slabog učinka u kasnijem životu, već razlozi koju su doveli do takvih rezultata, kao što su prevremen porođaj, infekcije, poročnost majke u trudnoći”, izjavila je doktorka Andrea Stjuart koja radi u bolnici u Helsinborgu.
„Apgar” test obuhvata proveru rada srca, disanja, tonusa mišića, boje kože i refleksa i koristi se od 1952. godine.
Ovo je prvo istraživanje koje se u potpunosti fokusiralo ne vezu između rezultata testa i kognitivnih sposobnosti deteta u kasnijem životu.
Komentari (0)