‘Plakanje je uvek poziv u pomoć’, tvrdi dr. Dan Levy, profesor opšte pedijatrije na Univerzitetu Maryland. ‘Bebe imaju vrlo ograničene mogućnosti privlačenja pažnje, a plakanje je bitan faktor kojim skreću pažnju na svoje osnovne potrebe.’
Sama spoznaja da je plakanje način komunikacije ne pomaže zbunjenim roditeljima shvatiti koje bi to potrebe mogle biti. Morate proći razne mogućnosti kako biste došli do rezultata. Je li beba gladna? Koliko je vremena prošlo kada ste joj zadnji put promenili pelenu? Spava li joj se?
Otkrivanje uzroka plača
Uskladite se s vašim detetom i beležite. Čini li vam se da većinom plače u određeno doba dana, recimo uveče? Možda je razdražljivo. Nakon celog dana novih otkrića – od posmatranja porodice kako trčkara do otkrivanja novih zvukova – svakom bi detetu dobro došao kratki predah u miru i tišini. Ili ste primetili da najčešće plače ujutro. U žurbi ispraćanja gostiju, možda ste zaboravili na vreme pripremiti obrok.
Kada poslušate bebu, počećete otkrivati razloge uznemirenosti samo po tonu bebinog ‘glasa’. ‘Naučiti značenje plača stvar je iskustva i pažljivog praćenja’, tvrdi dr. Levy. “Većina roditelja može prepoznati značenje plača po visini glasa, tonu i upornosti. Vrištav, uporan i trajan plač znak su teskobe. Druga je krajnost prigušen plač, gunđajući tip plača, koji može jednostavno značiti ‘hoću malo vaše pažnje’.
Ispravna reakcija
Trebate li ignorisati plač ako mislite da dete plače ‘samo’ zato jer želi malo pažnje? Sudeći prema Jan Hunt, autorki knjige The Natural Child: Parenting from the Heart, odgovor je – ne. ‘Ignorisati bebin plač je kao ignorisati upozoravajući signal detektora dima jer vam ide na živce’, tvrdi ona. ‘Taj signal i služi da vas upozori kako biste reagovali’.
Ako nećete reagovati na bebin plač, bilo da je reč o strahu da je ne razmazite ili iz čiste frustracije, ugrožavate međusobno poverenje. To joj poverenje daje do znanja da ćete reagovati kada pokuša komunicirati s vama. Šta ćete više komunicirati, brže ćete shvatiti šta vam pokušava reći. Istraživanja su pokazala da deca na čiji se plač reaguje razvijaju bolji osećaj sigurnosti prema osobi koja ih neguje. Novorođenčad ne pokušava manipulisati roditeljima, nego signaliziraju da im treba pomoć.
Ostanite prisebni
Ne zaboravite da niste sami ako ne možete izdržati plač vaše bebe. Budite spremni – mnoge bebe mogu plakati i do tri sata dnevno! Kada ste probali sve od hranjenja, nošenja, menjanja pelena, kupanja u toploj vodi – i čini se da ništa ne pomaže, učinite bilo šta da svoju frustraciju držite pod kontrolom. Pokušajte kontrolisati sebe, pre nego što ‘prekontrolišete’ dete.
Duboko udahnite i setite se da bebe i trebaju plakati. Zamolite neku blisku osobu da vam pomogne kada osetite da bi vas strpljenje moglo izdati ili jednostavno otiđite u šetnju. Ponekad promena okoline može dobro uticati i na vas i na dete.
Cole sugeriše da dete preuzme otac nakon što se majka iscrpi. ‘Bebe ponekad loše reaguju na visoki glas, a očev dublji glas – pogotovo ako je dete naslonjeno na njegove grudi – drugačiji je i vrlo često pali’, tvrdi ona.
Svaki novi roditelj može puno toga naučiti: kako stavljati pelene, kako negovati i kako utešiti. Naučiti prepoznati uzrok plača može biti jedna od najtežih veština koje ćete steći. Spoznaja da plač vaše bebe ima svrhu, mogla bi vam dati sigurnost da je dan kada ćete shvatiti potrebe vaše bebe vrlo blizu.
Komentari (0)