BEOGRAD – Lekari u Srbiji će prvi put dobiti vodič za lečenje jedne od najčešćih urođenih anomalija bubrega kod još nerođene dece. To će biti realizovano kroz projekat koje je odobrilo Ministarstvo nauke, i to prof. dr Aleksandru Ljubiću, direktoru Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, i prof. dr Zoranu Krstiću iz Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj.
Anomalije ploda, odnosno antenatalna hidronefroza (ANH), jedna je od najčešćih abnormalnosti koje se otkrivaju prenatalno ultrazvukom kod približno pet odsto svih trudnoća.
– O značaju prenatalne dijagnostike najbolje govori činjenica da oko 80 odsto fetusa sa hidronefrozom, nema nikakvih znakova i simptoma bolesti. Cilj je da se spreče potencijalne komplikacije. Međutim, nisu svi nalazi patološki. Mnogi su prolazni i bez kliničkog značaja. Pitanje je kako među asimptomatskom decom, razlikovati decu koja zahtevaju nadgledanje ili intervenciju – objašnjava za „Blic” dr Aleksandar Ljubić.
Pre desetak godina stručnjaci Klinike za ginekologiju u Višegradskoj i Univerzitetske dečje klinike formirali su zajednički konzilijum za anomalije ploda.
Njima se javljaju trudnice iz cele Srbije kod koji postoji sumnja da sa fetusom nešto nije uredu. Dosad je pregledano 1.000 dece sa poremećajima bubrega.
Komentari (0)