Neiscrpna energija kod dece jeste zabavna, ali ponekad može da bude i iscrpljujuća. Međutim, stručnjaci kažu da dete koje je non-stop u pokretu na taj način razvija svoju motoriku.
„Učestvovanje u fizičkim aktivnostima daje deci mogućnost da se dobro osećaju u svojoj koži i u svojim zadacima”, kaže dr Predrag Mugoša, fizijatar, akupresurolog i dugogodišnji lekar u sportu. To, takođe, pomaže i u savladavanju budućih problema ličnosti, pa čak i kod problema u ishrani.
Nikada nije suviše rano da se dete bavi fizičkim aktivnostima. „Većina razvojnih faza kod dece uključuje pokret jer je to osnova komunikacije s realnošću”, kaže naš sagovornik.
Bebe
Stavite bebu na pod i postavite njene igračke oko nje. Tako će beba vežbati istezanje, hvatanje, a kasnije i puzanje. Izbegavajte da beba duže vreme sedi u nosiljci u kojoj nema slobodu pokreta.
Ne dozvolite da se dete „usedi”. Kod dece se razvija osećaj hvatanja, pa kasnije u skladu s tim i koordinacije. A može se reći i da je pokret hvatanja komunikacija bebe s roditeljima, to jest, sa svojom okolinom.
Dete od 1 do 5 godina
U ovom dobu deca naročito vole da se pentraju i istražuju. Takođe, vole da igraju uz muziku. Igrajte se dobacivanja lopte, kako bi se kod deteta razvila koordinacija ruku i pokreta očiju, hvatanja.
Imajte na umu da se morate naoružati strpljenjem. „Neki od najkorisnijih pokreta za decu jesu upravo oni koji otežavaju život roditeljima.
Vama možda smeta što vam se dete stalno penje u krilo i silazi iz njega, ali za to je potrebno mnogo veštine i napora, a deca to doživljavaju kao izuzetan podvig i uspeh koji uvek treba da se nagradi pažnjom”, kaže dr Mugoša.
Predškolski uzrast
Pomozite svom detetu da savlada kompleksnije pokrete tako što ćete mu, na primer, pomagati da održava ravnotežu na ivičnjaku ili da ga preskače.
Razmislite i o nekim početnim kursevima plesa ili gimnastike. „Ovo je sada pravo vreme kada dete treba da se uključi na balet, ritmičku gimnastiku, pa i na aikido koji je posebno koristan za pravilan razvoj kičmenog stuba i stopala”, objašnjava dr Mugoša. Kao najbolji način angažovanja deteta u sportu on preporučuje plivanje.
„Plivanje istovremeno razvija celo telo, ravnomerno razvija i levu i desnu polovinu tela koje se inače ne razvijaju ravnomerno, pa često dolazi do poremećaja, to jest iskrivljenosti kičme koja se zove skolioza ili pogrbljenosti (kifoza)”.
Školski uzrast
Za ovaj uzrast preporučuju se timski sportovi, jer će tada dete imati priliku da nauči, razume i poštuje pravila, kao i osećaj odgovornosti. Međutim, ovo ne znači da treba da se osećate obaveznim da dete upišete na neki od sportova.
Aktivnosti kao što su preskakanje konopca, vožnja bicikla ili plivanje, takođe su veoma korisne. Ukoliko je dete aktivno svakog dana, to će mu pomoći da stekne naviku da svakodnevno vežba i kad odraste. „Sada je pravo vreme da se mališani testiraju u odbojci, košarci ili fudbalu u zavisnosti od afiniteta.
Učestvovanjem u ovim sportovima, razvija se neophodnost saradnje i uzajamnosti, osećaj orijentacije u prostoru i prilagođavanje na brze promene situacije, spretnost i brzina u pravom trenutku i uvek osećaj i potreba da se suparnik/protivnik ne povredi i negovanje potrebe da se onaj koji se nalazi na drugoj strani ne povređuje, to jest ugrađuje se sistem vrednosti fer-pleja koji važi za sve situacije i događaje”, kaže doktor Predrag Mugoša.
Komentari (0)