Izostanak menstruacije, ili sekundarna amenoreja (primarna je ako se ciklus nikada nije ni pojavio), ukoliko nije u pitanju trudnoća, ukazuje na znatno smanjenu aktivnost jajnika. Posebno hormona estrogena, progesterona i androgena, koji se normalno luče tokom meseca.
Kad se ne izlučuju u dovoljnoj količini, može da dođe do izostanka menstruacije. Tada ginekolog upućuje pacijenta na hormonalne analize da bi se utvrdilo da li je za poremećaj odgovoran hipotalamus, područje mozga koje reguliše lučenje hormona, a koji kontroliše osnovne životne funkcije.
Prema rečima primarijusa dr Mirjane Velimirović, ginekologa i direktora Doma zdravlja „Savski venac”, do blokade hipotalamusa dolazi zbog stresa, koji može da bude fizičke prirode (intenzivna fizička aktivnost, razdoblja napornog rada i premalo sna) ili psihološke, kao što su emotivni problemi.
– Menstrualni ciklus se reguliše sam čim se ublaži psihofizički stres kojem je žena bila izložena – objašnjava dr Velimirović. – Ako se to ne dogodi, ginekolog će nakon ispitivanja i pregleda specijaliste, najčešće endokrinologa, propisati hormonalnu terapiju.
I poremećaj metabolizma, koji se često javlja kao posledica rigoroznih dijeta ili kod gojaznih žena, može da izazove izostanak i neredovne menstruacije. Dugotrajni letovi, promena vremenskih zona i klime, takođe mogu da budu uzrok privremene blokade u menstrualnom ciklusu. Tada organizam aktivira mehanizme „štednje”: izbegava gubitak krvi i dragocene energije da bi se lakše suočio sa stresnom situacijom.
Uzrok mogu biti i autoimune bolesti, poput tiroiditisa (upale štitne žlezde) ili eritemskog lupusa, koje podstiču organizam na lučenje antitela koja uništavaju jajnik.
Kod policističnih jajnika, takođe može da se javi poremećaj menstrualnog ciklusa. Poremećaji rada žlezda sa unutrašnjim lučenjem u kombinaciji sa zapaljenjem sprečavaju normalno zrenje folikula, pa se oni pretvaraju u male ciste.
– Postoji i oblik genetičke amenoreje, koja nije povezana sa stresom, nego s faktorima koji uzrokuju prevremeno iscrpljivanje folikula jajnika. To kod žena u perimenopauzi dovodi do izostanka ovulacije, a sve to vodi u prevremenu menopauzu, nekad i pre četrdesete godine – upozorava dr Velimirović.
CIKLUS NA ŠEST MESECI
Poremećaj menstrualnog ciklusa čest je kod tinejdžerki, sve dok se vremenom ritam ne stabilizuje. Oligomenoreja je najčešći poremećaj ciklusa u tom uzrastu, kada je razmak između dve menstruacije produžen i veći od šest nedelja, ali kraći od jedne godine.
ANALIZE I PREGLEDI
Dijagnoza amenoreje zasniva se na detaljnim pregledima: – Dobra anamneza (porodična i lična) – Detaljan klinički pregled: fizikalni (izgled i proporcije, indeks telesne mase), izgled kože, pregled štitaste žlezde, ginekološki pregled (palpacija, sondiranje materice, ultrazvuk) – Hormonski testovi: progesteronski test i njegovo tumačenje, estrogensko-progesteronski test, analiza nivoa hormona u krvi.
Komentari (0)