Tokom prve tri godina života deca dobijaju dvadeset mlečnih zuba. Zubi bebama najčešće počinju da niču izmeđi 6. i 8. meseca. Neka beba prvi zub dobije još sa tri meseca, a druga tek sa osamnaest. Roditelje sve ovo ne treba da brine, jer je vreme nicanja zuba uslovljeno nasleđem.
Bebi obično niču dva središnja donja sekutića, a tek posle nekoliko meseci niču i gornje jedinice. U proseku, za godinu dana beba ima šest zuba, od kojih su četiri u gornjoj vilici, a dva u donjoj. Pre nego što počnu da niču ostali zubi nastaje pauza od nekoliko meseci.
Kada počnu da niču, niču naglo jedan za drugim, dva preostala sekutića dole i četiri prva kutnjaka, koji ostavljaju prostor za očnjake. Očnjaci najčešće niču u drugoj polovini druge godine, a preostali kutnjaci između 24. i 30. meseca.
Neka beba može i da se rodi sa jednim ili dva sekutića u donjoj vilici. Ukoliko se oni klate treba ih izvaditi, jer beba može da ih proguta. Izuzetno retko zub može da nikne u prvih mesec dana bebinog života. Za ovu decu karakteristično je da će i stalni zubi nicati ranije.
Prilikom nicanja zuba bebe se različito ponašaju. Neke su kenjkave, žvaću sve što dohvate, balave, teško zaspe a svaki čas se bude. Kod drugih nicanje protiče neprimetno, tako da roditelji u jednom trenutku samo vide da su tu. Da bi lakše prevazišle neprijatnosti koje ih muče, bebama treba davati glodalice. Glodalice mogu da se ohlade u frižideru, jer hladno nekim bebama prija.
Komentari (0)