Najčešći simptomi prehlade su zapušen nos, povišena temperatura i kašalj. Da se virus ne bi zadržao u telu neophodno je da organizam snabdete vitaminima i mineralima. A evo šta još možete da preduzmete, s obzirom na to u kom životnom dobu se nalazite:
* U tridesetim, kada ste najaktivniji, kada nastojite da uskladite privatni i društveni život i jurite karijeru, tokom radne sedmice često se hranite u restoranima brze hrane. Stignete i da izađete vikendom, kada u organizam unosite i alkohol. Sve to, naravno, slabi imunitet. Uzdržite se od brze hrane. Jedite što više voća i povrća, a kada osetite da bi virus mogao da vas „uhvati”, pijte hranljive napitke.
* U četrdesetim, koje su takođe aktivne, veoma malo spavamo, a istraživanja su pokazala da nedovoljno sna pojačava rizik od prehlade. Koliko? Odrasle osobe koje pate od nesanice imaju triput veće šanse da se prehlade ili zarade grip, za razliku od osoba koje spavaju duže od osam sati. Savet za osobe u četrdesetima glasi: nastojte da tokom zimskih meseci spavate što duže kako biste ojačali organizam.
* Rizik od prehlade u pedesetima je pojačan, ali ishranom bogatom namirnicama koje jačaju imunitet možete stvari da preokrenete u svoju korist. Jedite kupus, kelj, agrume, beli luk. I vežbajte! Istraživanja su pokazala da vežbanje tokom hladnih meseci doprinosi zdravlju.
Komentari (0)