Možete li zamisliti svoje zube bez ijedne trunčice karijesa? Ovo bi moglo uskoro postati stvarnost. Naime, holandski su stručnjaci analizirali glukansukrazu iz bakterija mlečne kiseline Lactobacillus reuteri koja je prisutna u našim ustima i probavnom traktu. Bakterije koriste enzim glukansukrazu kako bi pretvorile šećer iz hrane koju jedemo u dugačke, lepljive šećerne lance. Ovim se “lepilom” spajaju na gleđ zuba.
Glavni uzročnici karijesa, bakterije Streptococcus mutans takođe koriste ovaj enzim. Jednom kada se zalepe za zub, fermentiraju šećer i otpuštaju kiselinu koja pak nagriza kalcijum iz zuba. Na taj način nastaje karijes.
Stručnjaci Univerzitetata u Groningenu su uspeli dobiti 3D prikaz kristalne strukture enzima te su tako izveli nove zaključke o njegovom mehanizmu funkcionisanja. Ako razviju određene inhibitore tog enzima, bakterije se više neće moći zalepiti za površinu zuba, te tako neće moći uzrokovati karijes!
“Ne samo da su razni inhibitori koje smo proučavali blokirali glukansukrazu, nego probavni enzim amilazu iz naše sline, koja je potrebna za degradaciju skroba”, objasnili su holandski istraživači u stručnom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Tvrde kako je moguće u budućnosti inhibitore ovog enzima dodati u zubnu pastu ili vodicu za ispiranje usta, ali čak i u slatkiše! “Inhibitor bi mogao sprečiti oštećenje zuba zbog otpuštenih šećera”, optimističan je Lubbert Dijkhuizen, jedan od vođa istraživanja.
Komentari (0)