U brak se obično ulazi iz ljubavi, s jakim emocijama i velikim očekivanjima. Međutim, kada prvi zanos prođe i nastupe životni problemi, brak dolazi u iskušenje.
Za mnoge životne teškoće postoje knjige i priručnici, ali kada je reč o braku i suočavanju s bračnim problemima, nema dovoljno informacija. Kako balansirati na bračnoj vagi?
– Da bi se jedan odnos učvrstio i trajao, neophodno je da se bazira na ravnopravnosti. Naravno, ne radi se o hirurški preciznoj jednakosti gde oba partnera treba da rade potpuno isto, već o sposobnosti da svako ide svojom stazom unutar zajedničkog puta. Partneri treba da budu dva ravnopravna tasa na bračnoj vagi – kaže Ana Knežević, psiholog.
Naravno, tokom zajedničkog života pojaviće se najrazličitiji problemi, ali oni su neizbežni. Međutim, ako je ljubav osnova na kojoj ste gradili brak, greške će vam pomoći da odrastete, sazrite i postanete snažniji.
Jasan i plastičan primer ove situacije bio bi kada muž izgubi posao i žena postane stub ekonomske sigurnosti. Ako nijedno nije spremno da preuzme novu ulogu, podiže se bura osećanja.
– Kada shvatite da nije moguće da budete nezavisni, autonomni i samodovoljni za sva vremena, biće vam mnogo lakše da prevaziđete krizu. Osim toga, u intimnom okruženju punom ljubavi niko ne mora da se stidi privremene slabosti, već da uživa u zajedničkom životnom putovanju, u kome opet možete da računate jedno na drugo, bez ikakvih sumnji ili zadrške – kaže Ana Knežević.
Budite oslonac
Kada vaš partner prolazi kroz težak period, najvažnije je da budete spremni da mu pomognete da se što pre oporavi. To podrazumeva i preuzimanje niza njegovih dužnosti kako bi se slobodno oslonio na vas.
– Možda je on dugo bio „snažniji” i „jači”, i videti ga u novoj ulozi može da bude prilično bolno, pa je zato neophodno da se što pre prilagodite novonastaloj situaciji koja je, definitivno, prolazna – kaže Kneževićeva.
Ne likujte
Ako tokom krize vi postanete „snažniji pol”, budite oprezni i ne koristite svoju situaciju kako biste likovali nad njegovom slabošću.
– Jako je važno da odolite porivu za osvetom zbog nataloženog nezadovoljstava iz prošlosti. Da biste ponovo uspostavili ravnotežu, neophodno je da zaboravite na ponos i da svoju snagu iskombinujete s poniznim razumevanjem.
Dopustite mu se da se osami
Sasvim je jasno da je tokom krize kroz koju prolazi partneru potrebno da bude sam kako bi se posvetio sebi i svojim mislima.
– Veoma je važno da maksimalno razvijete sposobnost da prepoznate takve situacije. Samo tako ćete uspeti da pokažete partneru da ga volite, da poštujete njegovo biće, i da mislite da je dovoljno jak da se upusti u potragu za onim što ga ispunjava i što ga čini srećnim.
Zaboravite na optužbe
Prestanite da se uzajamno optužujete. Biće mnogo konstruktivnije ako oboje priznate krivicu za nešto što ste uradili.
– Jedno iskreno „izvini” najefektniji je korak za brzo zacelivanje rana i razumevanje.
Ne borite se s prošlošću
Svaka borba s prošlošću je unapred izgubljena. Možemo samo da delujemo u sadašnjosti. Zato, ako analiziranje onoga što se dogodilo ne možete da izbegnete, potrudite se da iz svega toga izvučete pouku.
– Ako je prošlost tmurna, beskonačno tumaranje po mraku vam neće pomoći da se uputite ka svetlu. Vi pre svega morate da istražite specifične okolnosti trenutka pod kojim se nešto dogodilo, pre nego da se izgubite u beskraju razloga i izgovora – savetuje naša sagovornica.
Neka vam pomogne
Ako ste vi u krizi, onda je veoma bitno da prepoznate ono što vas je snašlo i da dozvolite partneru da vam pomogne. Biti slab takođe znači i biti osetljiv, pa vam takva situacija dopušta da otvorite srce. Ako vaš partner ume da vam priđe na delikatan način, sigurno ćete posle toga postati mnogo bliskiji, a to je glavni utemeljivač svake kvalitetne veze.
Komentari (0)