Ekcem je zapaljenski proces, iritacija i upala, osećaj koji se javlja na zahvaćenoj koži.
Ekcem se u proseku javlja kod jednog od petoro dece i jednog od 10 odraslih. Postoje dva glavna tipa ekcema: atopijski, koji se češće javlja, i kontaktni ekcem. Uglavnom se razvija u detinjstvu, nekada odmah posle rođenja, u trećem mesecu života i tada je lokalizovan na koži obraza. Kasnije se promene javljaju na drugim mestima, posebno na pregibima. Nastanak ove vrste ekcema je u velikoj meri nasledno predisponiran.
Vrste ekcema
Atopija je urođena sklonost ka prekomernom reagovanju na alergene spoljašnje sredine. Najčešći alergeni okrivljeni za pojavu ove vrste ekcema su grinje, kućna prašina, perje i neki prehrambeni proizvodi. Ovakav tip ekcema se javlja porodično i često može biti udružen sa drugim atopijskim stanjima, kao što su astma i polenska groznica. Za razliku od atopijskog, kontaktni ekcem se češće javlja kod odraslih osoba koje dolaze u kontakt sa supstancama na koje postoji preosetljivost. To mogu biti metali (nikl, hrom, kobalt), neki sastojci gume, lekovi, aditivi, kao i različita hemijska sredstva sa kojima koža dolazi u kontakt (deterdženti, sapuni). Hrana i alergeni u hrani, takođe, mogu biti uzrok kontaktnog ekcema. Ukoliko se otkrije uzrok nastanka, ova vrsta ekcema se lakše kontroliše.
Hrana uzrokuje ekcem
Hrana kao faktor koja pokreće ekcemsku reakciju i dalje ima puno kontroverzi. Postoji dosta razloga i za i protiv. Danas je generalno prihvaćeno da je od 10 do 25 odsto obolelih od ekcema preosetljivo na neku od namirnica i da ta preosetljivost pokreće mehanizam i nastanak ekcemskih promena. Kada se govori o deci, smatra se da hrana igra ulogu kod 30 odsto ovih pacijenata, ali da je glavni faktor kod 10 odsto. Dijeta se smatra korisnom kod vrlo male dece ili kod dece sa veoma izraženim simptomima. Neke namirnice izazivaju pojačan svrab, dovode do trljanja, češanja i pogoršanja već postojećih ekcemskih promena na koži. Ovo je relativno često i ovakvu vrstu hrane je lako identifikovati. Uobičajeni primeri su paradajz i citrusno voće. Mleko, jaja, soja i brašno izazivaju naglo pogoršanje ekcema, i to od 24 do 36 sati nakon uzimanja.
Alergija i ekcem
Hrana izaziva akutne alergijske reakcije, a može pogoršati i ekcem. Ovakve reakcije uključuju otoke na licu, usnama i očnim kapcima, mučninu, povraćanje i koprivnjaču. Simptomi se javljaju obično 30 minuta nakon uzimanja hrane. Ova stanja mogu biti ozbiljna i zahtevaju intervenciju lekara. Za mnoge ljude, način ishrane i njegova pravilna primena može imati glavnu ulogu u uspešnoj kontroli simptoma ekcema. Pažljiv izbor namirnica i kvalitativno isplanirana ishrana, može doprineti boljem razumevanju sopstvenog ekcema i pronalaženju razloga nenadanih i čestih pogoršanja. Nega kože traži i pravilan izbor krema, ali i izbegavanje kontakta sa hemijskim sredstvima kao iritansima eliminiše spoljašnje uzroke i predstavlja još jedan način i pristup kontroli ekcema. Međutim, to je samo način da se simptomi ublaže. Uzrok je još uvek potrebno pronaći.
Ishranom protiv ekcema
Na prvi pogled, promena u načinu ishrane deluje jednostavno, ali u stvarnosti je to dosta komplikovano. Kako se radi o oboljenju sa multifaktorijalnim uzrocima, koje je izazvano kombinacijom različitih faktora, ne postoji univerzalan tretman koji bi pomogao svima koji boluju od ove bolesti. Ukoliko sumnjate da je možda hrana uzrok pojave ekcemskih promena, postavlja se pitanje koju bi hranu trebalo da jedete, a koju da izbegavate. Pre nego što započnete bilo kakvu vrstu dijete, potrebno je napomenuti da ukoliko je reč o deci koja boluju od ekcema, nikada takve dijete iz bezbednosnih razloga ne treba sprovoditi bez stručnog nadzora lekara.
Komentari (0)