Sudeći po novom izveštaju britanskih akademika, žene neminovno gube bitku ukoliko žele da podjednako budu uspešne kao menadžeri, supruge i majke.
„Ako žele da dosegnu visoke pozicije na poslu, teško će uspeti da ostvare kvalitetan porodični život”, naglašava dr Ketrin Hakim, viši naučni saradnik u jednoj londonskoj školi za ekonomiju, koja je za „Daily mail” objasnila suštinu problema poslovnih žena.
„Žene teško mogu da odgovore zahtevima posla i porodice, ukoliko nemaju pomoć. Još uvek ne postoji javna podrška za to da se očevima omogući fleksibilnije radno vreme, kako bi i oni mogli aktivno da se posvete odgajanju dece”, kaže dr Hakim.
„Žene su se izborile za ravnopravnost polova, ali izgleda da plaćaju previsoku cenu zbog toga. Dobile su priliku da osvajaju visoke pozicije, ali one koje se potpuno posvete poslu, nisu u mogućnosti da ostvare kvalitetan porodični život”, dodaje britanski stručnjak.
U Britaniji, navodi dr Hakin, oko 50 odsto žena koje su na visokim pozicijama nisu ostvarile potomstvo, a one koje jesu, u najvećem procentu zadržale su se na jednom detetu. Pritom, ako u porodici nema nikoga da im pomogne oko dece, moraju da plaćaju bebisiterke.
„Jasno je da država mora ozbiljnije da se pozabavi ovom pitanjem, a rešenje svakako nije da žene odustaju od karijere. Nema razlike između muškaraca i žena menadžera, profesionalni uspeh oba pola zavisi isključivo od toga koliko su posvećeni poslu i njihove spremnosti da sve ostale obaveze stave u drugi plan, na duže vreme”, naglašava dr Hakin.
Komentari (0)