BOSTON – Američki naučnici izveli su jednostavan eksperiment kako bi dokazali da lažni lekovi mogu da poboljšaju stanje pacijenata, čak i kada oni znaju da uzimaju pilule u kojima nema nikakvih medikamenata.
Osobina lažnih lekova, koji ne sadrže aktivne supstance, da ostvare pravi klinički boljitak dugo već muči doktore i nervira farmaceute. Veliki broj istraživanja potvrdio je da u slučaju nekih bolesti dolazi do povlačenja simptoma, kada pacijenti, misleći da im se daje prava terapija, uzimaju neaktivni lek.
Medicinski stručnjaci iz Bostona pokazali su pomoću eksperimenta da se placebo efekat javlja i u slučajevima kada pacijenti znaju da uzimaju lažne lekove.
Lekari su eksperimentalnoj grupi koja pati od sindroma iritabilnog kolona, odnosno nervoze debelog creva, davali pilule sa šećerom, nakon čega je skoro 60 odsto njih prijavilo da oseća poboljšanje.
U poređenju sa njima, zdravstveno stanje ostalo je isto kod oko 35 odsto pacijenata iz kontrolne grupe koji nisu uzimali nikakvu terapiju.
“Bilo nam je važno da pacijenti znaju da uzimaju lažni lek. Kako ne bi bilo zabune, napisali smo na bočicama ‘placebo’”, napominje dr Entoni Lembo, jedan od učesnika u istraživanju.
“Osećao sam se neprijatno da tražim od pacijenata da piju neaktivne lekove, ali na moje iznenađenje oni su rado pristali da i sami provere koliko je jaka njihova moć autosugestije”, dodao je on.
Komentari (0)