Ishrana majčinim mlekom u najranijem uzrastu za posledicu ima višu inteligenciju i bolje rezultate u školi, ali ne za oba pola podjednako.
Od toga, naime, više korsti imaju mali dečaci, dok je kod devojčica razlika gotovo zanemarljiva, ustanovili su britanski naučnici.
Dečaci koji su u prvih šest meseci života sisali u desetoj godini postižu za oko 9% bolje rezultate u standardnim testovima čitanja i pisanja, kao i na testovima inteligencije, dok kod devojčica, koje su inače u ovom uzrastu na svim navedenim testovima u proseku bolje od dečaka, razlika nije ni približno toliko velika.
Poznato je da je majčino mleko bogato masnim kiselinama ključnim za razvoj ćelija mozga, ali nije baš sasvim jasno zbog čega je njegov blagotovorni uticaj toliko veći na muški pol. Jedna od pretpostavki je da devojčice hranljive podsticaje za razvoj mozga već dobijaju od hormona estrogena koji je u njihovom organizmu prisutan, dok je druga da sisanje doprinosi uspostavljanju bolje emotivne veze između majke i bebe, a već od ranije je poznato da je majčina briga i pažnja važnija za razvoj dečaka nego devojčica.
Komentari (0)