Američki naučnici su otkrili metodu lečenja koja bi mogla da omogući da se pobedi atrofija mišića kod starih ljudi, a reč je o transplantaciji matičnih mišićnih ćelija. Na eksperimentima sa miševima oni su pokazali da nakon primene ove metode povređeni mišići doživotno ostaju mladi i zdravi. Implantirane ćelije leče povredu za samo nekoliko dana, a što je još važnije, ovim zahvatom mišić se potpuno menja i postaje otporan na prirodni proces starenja.
Iako se i dalje traga za odgovorima na neka pitanja, rezultati bude nadu u nove metode lečenja – i to ne samo atrofije mišića u starijem životnom dobu već i hroničnih degenerativnih oboljenja mišića, piše u stručnom časopisu „Sajens translejšenel medisin” tim stručnjaka okupljenih oko Bredlija Olvina sa Univerziteta Kolorada u Bolderu.
Oni su uzimali matične ćelije iz mišića tri meseca starih miševa, a zatim ih implantirali njihovim „vršnjacima” kod kojih su prethodno namerno izazvali povredu mišića na nozi. Posle dve godine naučnici su došli do senzacionalnog otkrića: mišićne ćelije ne samo da su udvostručile masu već su postale veće i nisu bile zahvaćene procesom starenja.
Naučnici još ne znaju na kakvim se mehanizmima zasnivaju ove promene, ali pretpostavljaju da presudnu ulogu igra okruženje u koje dospevaju matične ćelije: one imaju podmlađujuće dejstvo ako u njihovom okruženju ima oštećenja, na primer, ako su postojeće ćelije povređene. Ako se, nasuprot tome, ubace u zdrav mišić, nemaju nikakav uticaj na njegovu veličinu i funkciju.
Naučnici se nadaju da će na ovaj način moći da leče degenerativna oboljenja, poput distrofije mišića, bolesti kod koje mišić doslovno sam sebe uništava. Ukoliko se ispostavi da bi ova metoda mogla da se primeni i na ljudima, oboleli od mišićne distrofije mogli bi da se izleče samo jednim jedinim zahvatom.
Komentari (0)