Ako ste prezaposleni i nemate vremena za fizičku aktivnost u nekom fitnes centru, pojedine vežbe možete da radite i na radnom mestu. Ovo posebno važi za one koji veći deo dana presede u kancelariji, često ne vodeći računa o držanju tela.
Istezanje kičmenog stuba može uspešno da se izvede tako što treba sesti na stolicu, ispraviti leđa, raširiti noge u širini kukova, a ruke podići iznad glave. Donji deo tela treba da bude čvrsto priljubljen uz naslon stolice. Podignute ruke zatim istežite i gurajte unazad. U tom položaju ostanite pet sekundi, a onda vežbu ponovite pet do šest puta. Bitno je da za sve vreme vežbanja leđa ostanu prava i zategnuta, bez podizanja ramena i brade.
Oslobađanje napetosti u potiljku postiže se tako što se zauzme početni položaj kao u prvoj vežbi, ruke stave na potiljak, a glava sagne što više. Zatim treba spojiti laktove i ostati u tom položaju nekoliko sekundi dišući duboko. Vežbu treba ponoviti najmanje tri puta.
Podsticanje cirkulacije radi se tako što osoba sedne, ispravi leđa i spoji noge. Šake i podlaktica se oslone na naslon za ruke, a leva noga podigne i savije ka sebi. Stopalo noge je obavezno zategnuto i treba ga brzo okrenuti u suprotnom smeru zatežući prste nekoliko sekundi, a onda istu vežbu uraditi i sa drugom nogom. Sve ponavljati pet do šest puta, vodeći računa o tome da se ne prave previše nagli pokreti zbog opterećenja zglobova.
Zatezanje unutrašnje strane butina postiže se tako što sednete, leđa ispravite, raširite noge koliko god možete, a šake stavite sa unutrašnje strane kolena. Ravnomerno pritiskajte butinama. Vežbu ponavljajte najmanje četiri puta.
Komentari (0)