Tu infekciju mogu da izazovu brojni faktori. Onaj najbitniji je hemijska kiselost u materici koja sprečava rast patogenih mikroorganizama. Na promenu te kiselosti utiče korišćenje antibiotika, pad imuniteta, stres, polno prenosive bolesti, pojačano znojenje tokom visokih temperatura, korišćenje sapuna, pogrešne ili, pak, nedovoljne higijenske navike – objašnjava Slavica Vasiljević, ginekolog.
Primarni simptomi su svrab, peckanje, crvenilo, nadraženost i iscedak. Iscedak ima drugačiju boju i opor miris, pa je jedan od simptoma vaginalitisa. Što se tiče svraba, ako je kratkotrajan, to je znak hormonalnih promena u vašem telu, što je normalna stvar. Taj svrab ćete rešiti pojačanom higijenom, ali ne bi trebalo da koristite šampone, već čistu vodu.
Ali, ako svrab ne prestaje, to već nije normalna pojava i treba da posetite lekara.
Ako se upalno stanje vagine ne prepozna na vreme i ne leči adekvatno, može doći do nekih ozbiljnih problema i komplikacija, kao što je, na primer, upala grlića materice. Upala vagine može da izazove spontani pobačaj, da se proširi na matericu i jajnike, a žena može i da zarazi partnera.
Dijagnoza se postavlja na nekoliko načina. Recimo, mikroskopski pregled brisa sa sluznice materice može da da tačnu dijagnozu.
Lečenje zavisi od tipa infekcije. Nekada su u pitanju lekovi koji se uzimaju oralno, a nekada se primenjuju na mesto infekcije.
Kada je reč o ovom oboljenju od kog pati više od 20 odsto mladih žena, prevencija je veoma bitna i ona prodrazumeva pre svega siguran seks, jer od ove bolesti uglavnom pate mlade žene. Naravno bitne su i dobre higijenske navike, ali je važno i izbegavanje korišćenja jakih šampona kada je reč o intimnoj higijeni.
Komentari (0)