Skupština grada koja finansira projekat ne može više da plaća sve troškove održavanja projekta.
I dok roditelji kažu da je ovakvo savetovalište nezamenljivo u trenucima kada vam je dete bolesno, iz “Halo bebe” poručuju da finansiranje centra mora da postane sistemska stvar, a ne da se o njihovoj budućnosti odlučuje svake godine iznova.
Broj telefona 3237358 već tri i po godine, koliko ima njen sin Denis, Jeleni Bojić je nezaobilazni deo svakodnevice.
Na svako njeno pitanje, nedoumicu ili zabrinutost, više sestre koje se javljaju na telefone “Halo bebe” uvek imaju umirujući savet.
“Jako je bitno da imate sa nekim da popričate, zna se kod pedijatra se ide kada nešto nije u redu sa bebom, da vas umire”, kaže Jelena Bojić, majka.
Već devet godina, medicinske sestre svakog dana odgovaraju na više od 300 pitanja zabrinutih roditelja počev od dojenja, povišene temperature do načina ishrane. Takođe novopečene majke prvi poziv koji dobiju po povratku iz porodilišta je upravo od “Halo bebe” koja im najavljuje prvi dolazak patronažne sestre na kućnu adresu.
“Ono što mi želimo to je da je ovaj posao značajan za sistem zdravstvene zaštite pogotovo onih najmanjih i kako je značajan onda je izuzetno značajno da uđe i u sistem. Da ga sistem prepoznaje i finansira svake godine jer nije dobro da svake godine bude na vetrometini da li će biti para, neće biti para i tako dalje”, kaže Anđelka Kotević, šefica savetovališta “Halo beba”.
Iako je na početku “Halo beba” bio projekat Unicefa koji je u potpunosti finansiralo Republičko ministarstvo zdravlja, od 2004. tu obavezu samovoljno je preuzeo grad. Kao podršku, kancelarijski prostor dao je Gradski zavod za javno zdravlje. Problem je nastupio kada je u Protokolu o saradnji grad naveo da će ubuduće izdvajati onoliko novca koliko može.
“Upravo bi protokol o saradnji obezbedio kontinuiranu sufinansiranje, ali ne u potpunom finansiranju već u sufinanisranju. U protokolu o saradnji se ne kaže koja sredstva, već prema raspoloživim sredstvima uprave grada Beogada”, kaže Dušica Matijević, iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
I dok u savetovalištu “Halo beba” upozoravaju da bez 4,5 miliona dinara godišnje centar ne može da radi, sekretar za zdravstvo grada Beograda Zoran Blagojević za B92 kaže da će grad izdvajati onoliko koliko bude imao, uz napomenu da ako dođe do prestanka rada, grad ima alternativu.
Sve zainteresovane kompanije koje žele da pomognu finansiranje savetovališta “Halo beba”, mogu da se jave Fondu B92 na 064 815 12 42.
Komentari (0)