Pre 11 godina klinci su pred televizorom provodili nešto više od tri sata dnevno, a danas više od sedam sati provode gledajući TV i koristeći se računarom, mobilnim i drugim elektronskim spravama za zabavu! Američka pedijatrijska akademija (AAP) navodi taj podatak ažurirajući prvi put svoje smernice za medijski odgoj iz 1999. godine. Smernicama nastoji upozoriti roditelje na posledice bombardovanja dece internetom, videoigricama, iPodima, televizijom, mobilnim telefonima…
Više vremena troše jedino na spavanje. Do svoje 70. imaće 10-godišnji staž pred ekranom! To je problematično iz više razloga, navodi se u smernicama. Pedijatri upućuju roditelje da bi za početak trebali deci vremenski ograničiti korišćenje medija. AAP preporučuje i da deca mlađa od dve godine uopšte ne gledaju TV (a dve trećine ih gleda po sat i po dnevno), dok stariji od dve godine ne bi trebali duže od dva sata na dan posvetiti zabavnim medijima, od Facebooka do Super Marija.
Za početak treba izbaciti TV prijemnik iz dečje sobe, gde ga ima više od 70 posto tinejdžera. Desetine studija pokazali su da više vremena pred ekranima nosi veću verovatnoću za gojaznost kasnije, upozorava za ParentDish dr. Victor Strasburger, profesor pedijatrije na Univerzitetu u New Mexicu i član AAP-ova veća za komunikacije i medije.
Problem je i što deca na ovaj način gube dragoceno vrijeme za aktivnosti i druženje s prijateljima. U riziku od debljanja su i inače aktivna deca, a sve zajedno povezano je i s problemima u školi, poremećajem pažnje i spavanja te ishrane, upozoravaju smernice. Više od 200 istraživanja upozorava da izloženost nasilju u medijima neku decu čini agresivnijom i neosetljivom na nasilje.
Komentari (0)