U borbi da za što manje novca kupci stanova dobiju veću kvadraturu bližu centru grada, često može da košta mnogo više od plaćenog. Ovakve kupce, koji padaju u zamku „jeftinog kvadrata”, investitori lako nasamare. Prevare su veoma česte, od one najgore – da stanovi uopšte ne budu izgrađeni, do onih kad kupci za vrlo kratko vreme stanovanja zažale što su se uopšte uselili, jer je kvalitet gradnje katastrofalan. Treba biti oprezan pri kupovini, ali najsigurnije je povesti advokata i arhitektu, tada je mogućnost prevare minimalna.Kvadrat stana u Beogradu, je među najskupljim u okruženju. Zbog toga mnogi žele da kupe stan u izgradnji kako bi prošli jeftinije. Međutim, samo za poslednjih pet godina, u prestonici je registrovano više od 10.000 prevarenih kupaca. Duplo prodati stanovi, nestajanje investitora sa novcem, bankrot investitora, nikad završeni stanovi, su najčešće i najgore prevare po kupce.
Kupci, poput Marije S., često imaju uredan kupoprodajni ugovor, dokaz o celokupnom uplaćenom iznosu, overen u sudu. Međutim, investitor, koji nema ni jednu referencu i predstavlja se kao „privatni preduzetnik”, nije odmakao dalje od iskopane rupe širine dva metra, nakon što je nestao, a prodao je devet stanova. Podneta krivična prijava je jedino rešenje. Ovakvih slučajeva u prestonici je na stotine.
Proveriti investitora
”Najbolje je platiti advokata. Ne razumem ljude, koji stan plate i do 100.000 evra, a ne žele da plate advokata 300 evra, koji će proveriti investitora, sklopiti dobar ugovor, proveriti dokumentaciju, čime će se u velikoj meri izbeći prevara. To sam želeo da predložim da se uvede kao obavezno dok sam bio gradski arhitekta, ali lobi investitora je jak i to nije „prošlo” ”, objašnjava Đorđe Bobić, bivši gradski arhitekta.
Oni koji ipak ne žele da plate advokata, mogu na nekoliko načina i sami da provere investitora. Ozbiljan investitor treba da bude registrovan kao privredno društvo, pa se na internet sajtu Agencije za privredne registre može proveriti da li je uključen u platni promet, da li mu je račun blokiran, za koju delatnost je registrovan i kad je i koliko imao priliv sredstava.
Takođe, u Geodetskom zavodu, treba proveriti parcelu, na čije ime se vodi, da li je upisano u zemljišne knjige i da li ima hipoteku. Nakon toga, treba proveriti da li ima izmirene obaveze prema Direkciji za građevinsko zemljište, građevinsku dozvolu, priključak za struju, vodu, kanalizaciju, da li ima ugovor sa toplanom jer mnoge nove zgrade imaju radijatore, ali nisu priključene na mrežu.
Jedan od ključnih dokumenata koje investitor mora da ima, ako je zgrada u odmakloj fazi gradnje, je potvrda o tehničkom prijemu objekta i datum kad se očekuje upotrebna dozvola. Preporuka je i da se kupuje stan od investitora kog finansira banka, jer ona sredstva uplaćuje sukcesivno, po fazama gradnje. Kupac investitoru ne treba, osim kapare, da daje ni evro „na ruke”, već da sve transakcije obavlja putem računa.
Muke posle useljenja
Međutim, muke nekim kupcima počinju tek kad se usele ustan. ”Uselili smo se u stan i posle samo nekoliko meseci počela je da puca stolarija, otpale su nam pločice u kupatilu, svaka česma curi, a grejač bojlera je crkao. Kad zovemo investitora, kaže garanciju daje izvođač radova, a on neće ni da se javi na telefon, pa sve popravljamo sami”, priča čitateljka, koja je kupila stan na Konjarniku.
Arhitekta ili građevinski inženjer vrlo lako mogu da uvide greške i obezbede sigurnost kupcu, kako bi dobio u stanu ono što je platio.
”U 80 odsto slučajeva, izvođač ugradi bar za klasu lošiju opremu od dogovorene, kako bi uštedeo. Kupci ne mogu da vide da li je parket, obrada zidova ili neka druga oprema baš takva i te klase kao što piše u projektu. Do detalja, svaki projekat predvidi vrstu materijala, a neki čak i navedu način na koji treba nešto da bude ugrađeno i postavljeno. Zbog toga, tih 200 evra koliko košta konsultacija stručnjaka, sigurno se isplati”, objašnjava jedan beogradski izvođač radova.
Saveti
– tražiti potvrdu o tehničkom prijemu objekta (najsigurnije je kupiti stan sa upotrebnom dozvolom, idealno uknjižen)
– proveriti investitora na sajtu Agencije za privredne registre
– zajedno sa advokatom napraviti kupoprodajni ugovor
– isplaćivati investitora po fazama gradnje
– proveriti objekte i popričati sa stanarima koji žive u zgradama koje je investitor već gradio
– tražite da se ugovorom precizira kada će proraditi lift, interfon, rampa za parking, kao i ko je odgovoran i kolika je garancija na uređaje koji su ugrađeni
– proverite koliko ljudi je već kupilo stanove u toj zgradi i tražite da vidite potvrdu o tome
– obavezno kupoprodajni ugovor overite u sudu (Ministarstvo pravde ima bazu podataka od 1.1.2010., čime se sprečava dupla prodaja stanova)
– proverite sa investitorom da li neki od poslovnih prostora u prizemlju može da bude pretvoren u ugostiteljski objekat
– proverite na kojoj strani se nalazi stan (položaj sunca)
– ako je stan u suterenu, da li je to zaista suteren ili podrumska prostorija
– ako je poslednji sprat, kakav je krov
– ne kupovati stan iznad garaža ili prolaza, hladniji su
– povedite stručno lice koje će pogledati stan i proveriti da li je ugrađeno sve kao što piše u projektu
– proveriti da li je zgrada priključena na daljinski sistem grejanja (ugrađeni radijatori ne znače da jeste)
– da li se spavaća soba stana nalazi uz lift
– da li zgrada ima izolaciju, potreban broj parking mesta
– koliko je daleko javni prevoz, pijaca, obdanište, škola, dom zdravlja
Komentari (0)