Ponekad, ma koliko se trudili da tokom razgovora za posao ili na poslovnom sastanku ostavite dobar utisak, sve krene naopako i predstavite se onako kako niste želeli. Možda ste tada bili loše raspoloženi, neispavani, nešto vam je izletelo u razgovoru nešto što nije trebalo, osećali ste se loše, zbog gužve u saobraćaju ste zakasnili na intervju… Ali, vaš budući poslodavac ili poslovni saradnik to ne zna. Ako stvari i krenu nizbrdo, u nekim slučajevima ćete imati priliku da ispravite greške, jer svako ima pravo na loš dan. Međutim, ako takvu priliku ne dobijete, iz lošeg iskustva možete mnogo da naučite kako da se ubuduće nosite sa takvim situacijama. Evo šta treba tada da uradite:
* Priznajte grešku i to čim uvidite da ste rekli nešto neumesno. Recite, na primer: ”Možda se nisam najbolje izrazio”. Ako ste izjavili nešto uvredljivo, dajte drugoj strani do znanja da ste toga svesni i da vam to nije bila namera.
* Nakon što ste shvatili grešku, odmah recite šta ste prvobitno hteli da kažete, te da ste se nespretno izrazili. Naravno, određeni postupci se jednostavno ne mogu ispraviti u tom trenutku.
* Izvinite se. Ako kasnite desetak minuta na sastanak ili ste u potpunosti na njega zaboravili, učinite nešto što će kolegama ili poslovnom partneru dati do znanja da vam je žao. U zavisnosti od težine situacije vaše aktivnosti mogu da variraju od usmenog, pismenog izvinjenja, pa sve do određenog znaka pažnje – sitnog poklona u znak izvinjenja i slično.
* Ako pogrešite, a posle toga se trudite da ispravite grešku, većina sagovornika će odobravati vaš postupak i biće spremna da vam pruži novu priliku.
* Održavajte pozitivan tok razgovora. Ukoliko ste na poslovnom sastanku, ponudite partneru odlazak na večeru ili neki kulturni događaj za koji znate da mu se dopada. Tokom razgovora ne oscilirajte u emocijama. U zavisnosti od situacije budite ozbiljni ili imajte blag osmeh.
Komentari (0)