Najčešća dečja bolest je upala grla. U nekim slučajevima reč je o virusnoj upali, dok je u drugim uglavnom reč o streptokoki. Svi roditelji čija deca idu u vrtić strepe od ove reči.
Sluzokoža ždrela nije sterilna, naseljavaju je bakterije, među kojima su i streptokoke. Ima ih više vrsta i podvrsta, ali nas zanima samo beta hemolitički streptokok iz grupe A (BHSA), pošto je to jedini mogući bakterijski uzročnik upale grla, izuzev kod dece s teškim imunim ili malignim oboljenjima.
– Njegovo stanište je sluzokoža gornjih disajnih puteva, a prenosi se kapljično i tako održava u prirodi – objašnjava dr Nevenka Dimitrijević, pedijatar, i dodaje da su nekada ovim infekcijama bila podložna deca od četiri do deset godina, ali da su danas na udaru i mlađi mališani.
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, odnosno izgleda grla i testa koji otkriva da li postoji BHSA. Kada se dobiju rezultati, ukoliko se potvrdi prisustvo bakterije, započinje se energično lečenje antibioticima, koje obično traje 10 dana.
Ova bakterija počinje da se leči antibioticima zato što se lekari uglavnom plaše burne imune reakcije organizma. Ponekad dete proizvodi prekomernu količinu antitela (ASTO), koja se ustreme ne samo na uzročnika već i na sopstvena tkiva (bubrege, zglobove, srčani mišić). Tako nastaje akutna reumatska groznica.
Komentari (0)