Tokom leta enterokolitisi se javljaju mnogo češće, a u 70 odsto slučajeva razlog je trovanje neadekvatno pripremljenom i čuvanom hranom. Iako se leti javljaju i virusni enterokolitisi, mnogo su češći bakterijski, a obično su krivci salmonela i šigela. Zato posebno treba voditi računa o namirnicama najčešćim izazivačima trovanja – mlečnim proizvodima, mesu, jajima, kolačima, sladoledom.
– Osim hrane, uzrok može da bude i nehigijensko održavanje pribora za jelo, kao i loša lična higijena – upozorava dr Radmila šehić, specijalista opšte medicine iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Beogradu. – Da bi sprečili trovanja hranom, sve namirnice moraju da budu strogim nadzorom i kontrolom. Neophodno je da se hrana pravilno čuva u frižideru, kao i da higijena posuđa, radnih površina i lična higijena bude besprekorna.
Ako niste sigurni u ispravnost namirnica, nemojte kupovati. Hranu dobro termički obradite, a posle jela naglo ohladite u vodi i odmah stavite u frižider. Ako do trovanja ipak dođe, inkubacija je kratka, a najčešći simptomi su bol u trbuhu, muka, povraćanje, retka stolica, glavobolja, temperatura i malaksalost. Kod virusnih infekcija, klinička slika je blaga, i simptomi se povlače spontano i bez lečenja, posle 3 do 5 dana.
Kod bakterijskih infekcija simptomi su jako izraženi, gubitak tečnosti je značajan i oporavak traje duže.
– Bez obzira na vrstu infekcije, lečenje se svodi na nadoknadu tečnosti, mirovanje i borbu protiv bolova – dodaje dr šehić. – Ukoliko dolazi do krajnje malaksalosti, produženog javljanja retkih stolica uz nemogućnost nadoknade tečnosti zbog povraćanja, potrebno je nekada i bolničko lečenje.
Komentari (0)