Preplanuli ten ulazi u modu ili iz nje izlazi već decenijama, u zavisnosti od toga šta kažu stilisti ili koliko je jaka neka doktorska kampanja… O štetnim posledicama prekomernog izlaganja suncu zaista slušamo već dugo. Kao i kod drugih upozorenja ovog tipa – na jedno uvo unutra, na drugo napolje.
Nedavno je na jednom dermatološkom kongresu prikazana zastrašujuća fotografija. Prikazivala je lice starice iz jednog od ruralnih krajeva. Žena je ceo život provela u polju i ceo je život imala maramu na glavi. Marama se veže pod vrat, dakle pokriva jedan deo obraza.
Fotografija je prikazivala prelaz s onog dela lica koje je bilo pokriveno maramom na onaj deo koji je decenijama bio izlagan suncu. Izgledalo je kao naučna fantastika. Duboke brazde prošarale su smeđu, smežuranu, suvu kožu na jednoj polovini slike, a zatim crta, oštar rez i s druge strane vidimo belu, nežnu meku kožu. Da moramo pogađati, rekli bismo da taj deo slike mora pripadati nekom nikako starijem od tridesetak godina.
Nikakve kreme, nikakvi trikovi. Sunce je u tom smislu ženin najveći neprijatelj. Naravno, lepo je biti preplanuo. U umerenim količinama, kažu lekari, to je čak i zdravo. Optičke iluzije na stranu, dugoročno gledano – koliko će to platiti?
Evolucijski psiholozi kažu da je zdravlje glavni kriterijum pri odabiru partnera, a koža jedan od glavnih indikatora. Lepa, mlada i zdrava koža je ključan element telesne privlačnosti. A nijansa? Istraživanja pokazuju da muškarci najatraktivnijom percipiraju kožu koja je za dve, tri nijanse svetlija od proseka za tu populaciju. Svetlija, ne tamnija!
Neke su žene prirodno tamnopute, poput amazonskih ratnica, neke su svetle i nežne, poput princeza iz Grimmovih bajki. Nije li dobro što se žene razlikuju? Muškarci to vole.
Komentari (0)