Boje na čoveka imaju psihološki i fiziološki uticaj. Psihološki efekat se dovodi u vezu sa svojstvom ljudskog mozga da uočava vizuelne informacije i reaguje na njih na određeni način. Fiziološki, boje utiču na promenu pulsa, krvnog pritiska i na disanje. Zbog toga je veoma važno da dobro razmislite i isplanirate koja boja će najpozitivnije da utiče na mališana.
Uticaj boja pre svega zavisi od intenziteta. Jake, zasićene boje (crvena, ljubičasta, plava…) čine da se oko više napreže, pa mogu da dovedu do umora, glavobolje, bržeg zamaranja. Zato za pokrivanje većih površina (zidovi, podovi) treba izabrati njihove svetlije nijanse, a glavnu boju koristiti lokalno.
Da biste napravili najbolji izbor boje, treba voditi računa o tri faktora: uzrast deteta, njegov karakter i individualna naklonost ka nekoj boji.
što se tiče boja za bebinu sobu, one trebaju da budu neutralne, naročito ako je nameštaj upadljiviji, a ako je jednostavan i svetao, soba može biti ofarbana u više boja, a mogu da se koriste i šarene tapete.
Birajte boju prema uzrastu mališana
Kada je reč o starijoj deci, psiholozi su primetili da je u uzrastu od 5-9 godina crvena omiljena boja (devojčicama – roze). Od 9-11 godina više se preferira narandžasta, žuta i zelena, a sa 12 godina deca obično biraju plavu kao omiljenu boju.
Ako obratimo pažnju na psihoška svojstva boja, takav izbor biće potpuno jasan i logičan.
Crvena boja utiče na aktivnost. Stimuliše nervni sistem mališana, utiče na njegov rast i razvoj. Međutim, sa crvenom bojom treba biti oprezan. Ukoliko je vaše dete previše aktivno i lako se uzbuđuje, crvena boja može negativno da utiče na njega. Sa druge strane, ako je mališan suviše miran, teško ostvaruje kontakt sa drugim ljudima, možete crvenim detaljima ukrasiti sobu (posteljinu, poste, nekoliko igračaka…) koji bi mogli pozitivno da utiču na njega. Imajte na umu da dugotrajno izlaganje jarkim bojama može dovesti do umora, gubitka koncentracije…
Roza je mešavina crvene i bele boje. Neutralna i smirujuća bela boja umiruje aktivna svojstva crvene, pa tako roze boja utiče na to da dete bude vedrog raspoloženja.
Žuta stimuliše rad mozga, pa zbog toga deca školskog uzrasta često ovu boju biraju kao omiljenu. Ona okrepljuje, stvara pozitivan stav i daje energiju.
Narandžasta, mešavina žute i crvene, u sebi nosi svojstva obe boje. Izaziva radosne emocije i osećaj topline, ali brzo umara tako da se ne preporučuje kao boja za zidove, već su dovoljni detalji poput zavesa i prekrivača. Ukoliko dete ima slab apetit kupite mu tanjir narandžaste boje jer ova boja stimuliše probavu. Osim toga, narandžasta podstiče kreativnost.
Zelena simboliše prirodni početak, ona istovremeno smiruje i okrepljuje, pruža osećaj za ravnotežu. Dugotrajno posmatranje ove boje ne umara i utiče na porast radnih sposobnosti. Zahvaljujući ovim svojstvima ova boja pomaže detetu da bolje uči.
Plava – hladna i smirujuća, utiče na smanjenje aktivnosti. Pomaže detetu da se fokusira, pomaže proces razmišljanja. Ipak dugo izlaganje ovoj boji može uzrokovati kod deteta jak emocionalni pad, čak i depresiju, pa je tako bolje za sobu koristiti njene svetlije nijanse. Nijanse neba i vode smanjuju napetost, pa tako ako je dete razdražljivo i kapriciozno, plava može da utiče pozitivno na njegovo ponašanje. Svetlije nijanse plave takođe podstiču na spavanje.
Ljubičasta je mešavina crvene i plave boje i u zavisnosti od nijanse osobe na nju različito reaguju. Kod nekih izaziva depresiju, a kod drugih aktivnost.
Na kraju ne treba zaboraviti da pravilno korišćenje svojstava boja u enterijeru pomaže da stvorite individualno okruženje za dete, u skladu sa njegovim karakterom, ali i kao faktor koji može pozitivno da deluje na njegov razvoj.
Komentari (0)