Emotivno i socijalno nezrela deca nisu spremna za školu i ne može učionica da bude bolje mesto za njihovo sazrevanje, od vrtića ili bilo kog drugog mesta gde mogu nastaviti sa igrom. Njihov koeficijent inteligencije je ispod proseka i polazak u školu može samo dodatno da ih poremeti.
Ovim rečima školski psiholog Gordana Trkulja objašnjava da nije na mestu insistiranje Ministarstva prosvete da sva deca rođena u periodu od 1. marta 2003. do 1. marta 2004. godine moraju na jesen u školske klupe. Naime, prvi školski čas je sada nemoguće odložiti, jer više „ne prolazi“ ni ocena psihologa o nespremnosti deteta.
– Deci je teško samo da zapamte imena devet predmeta koliko ih ima u prvom razredu, a kamoli još i koje su im knjige i sveske potrebne – kaže Trkulja. Strah od neuspeha i odbojnost prema učenju su samo neke od posledica koje ih tokom školovanja mogu zadesiti, ukoliko nezreli uđu u učionice. Takvi mališani nisu sigurni u školi, zaplaču kada im roditelji nisu u blizini, nervozni su…
Sazrevanje deteta je, smatra psiholog Vera Rajović, vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, najbolje produžiti kroz predškolski pripremni program. Stalno vraćanje dece u vrtić sve dok emotivno ne sazru, ističe ona, dobra je metoda.
– Na Zapadu je to najčešća mera podrške mališanima koji su nespremni za polazak u školu – kaže Rajovićeva. – To je i ideja Ministarstva – uvođenje individualnog obrazovnog plana, pomoću koga će se prvacima pružiti posebna podrška u oblastima u kojima zaostaju. To, međutim, može da ima i kontraefekat, pa da dete kasnije izgubi motivaciju za učenjem.
Priče roditelja da nisu znali da njihovo dete treba da pođe u školu, ovog puta neće proći, jer je njihova građanska dužnost da budu obavešteni, ističu u Ministarstvu prosvete. Iako im niko ne šalje obaveštenje na kućnu adresu, oni bi morali da se informišu putem sredstava javnog informisanja.
Zbog novonastale situacije najviše negoduju roditelji dece rođene u periodu od Nove godine do 1. marta, smatrajući da po godištu njihovi naslednici ne bi trebalo da sednu u školske klupe.
– Kada smo bili na testiranju u školi psiholog nam je rekao da je dete nezrelo, ali kada smo došli u vrtić sa potvrdom i molbom da se on ponovo upiše u predškolsko, odbili su nas – kaže Aleksandar Vasiljević, roditelj. – Sada nas ubeđuju da mora da krene na časove, a mi smo spremni da platimo i kaznu, ali da isteramo do kraja.
U Ministarstvu prosvete su, međutim, odlučni i tvrde da će ovakvi roditelji ne samo platiti kaznu, već će dete morati u školu.
Broj nezrele dece beznačajan
Poslednjih godina se posle testiranja psihologa u proseku „odbijalo“ od dva do tri odsto predškolaca zbog nezrelosti ili neke organske bolesti, tvrde direktori nekoliko škola sa kojima smo u utorak kontaktirali. To, smatraju oni, nije visok postotak i ne može da poremeti školski sistem.
Komentari (0)