U eksperimentu na Univerzitetu Teksas bebi staroj svega nekoliko sati na ekranu su pokazane slike različitih žena, od kojih su neke jako ličile na njenu majku. Međutim, tek kada se zaista pojavila majka, pojačala se bebina želja za dojenjem!
Kako je majka prva osoba koju beba vidi kada se rodi, aktivira se “program” prepoznavanja lica koji je smešten u mozgu. Na ovaj način rapidno se razvijaju urođene sposobnosti. Međutim, deca u fazi sazrevanja ne mogu jasno da tumače poglede ljudi oko sebe i zbog toga teže pamte lica, tvrde stručnjaci.
Smatraju da je sposobnost prepoznavanja prolazno oslabljena u pubertetu zbog rada hormona. Kada adolescencija prođe sve se vraća u “normalu” i lakše nam je da zapamtimo nova lica.
Zanimljivo je i da je mimika “univerzalan jezik”, odnosno da je razumeju svi ljudi, bez obzira kojim jezikom govore. Pomoću lica možemo da izrazimo emocije i sporazumemo se čak i sa gluvim osobama. Ona je jedan od najsnažnijih oblika komunikacije i predmet proučavanja mnogih nauka.
Komentari (0)