Čišćenje ušiju kod male dece je oduvek predstavljalo roditeljima problem i budilo strah i dilemu kako se to pravilno radi.
Mera za kojom najčešće posežemo – čišćenje ušiju štapićima – zapravo je pogrešna, tvrdi struka.
– Ne samo da je čišćenje ušnog kanala štapićem za uši ili drugim predmetom nepotrebno, nego je i vrlo opasno: ono može da izazove začepljenja uha, upalu, pa čak i rupturu (pucanje) bubne opne – otkrio nam je doktor specijalista Dušan Pavlović iz Centra za sluh i ravnotežu.
Cerumen štiti
Cerumen ili ušni vosak je sekret ceruminoznih žlezda u koži ušnog kanala koji ima važnu ulogu u zaštiti uha. Postoji pogrešno mišljenje da je lučenje cerumena nešto loše.
Pravilno čišćenje
Roditelji treba da odstranjuju samo onaj cerumen koji je izvan ušnog kanala, tj. višak ušne masti koju je uho samo odstranilo. štapićima za čišćenje uha često se postigne upravo suprotan efekat i cerumen se više ugura u zvučni kanal, što onda izaziva začepljenost uha. Takođe, štapićima može da se povredi ušni kanal koji ima osetljivu kožu.Osim povrede koja je neretko praćena krvarenjem ili krvnim podlivom u samom kanalu, čestim čišćenjem se uklanja prirodna zaštita kože, te u letnjim mesecima lako dolazi do bakterijske kolonizacije, tj. infekcije kože kanala. To stanje je vrlo bolno i zahteva ozbiljno lečenje. Najgora šteta korišćenjem štapića za čišćenje uha je ako se povredi bubna opna, što može da zahteva i hirurško lečenje.
Zaboravite štapiće
Cerumen se čisti samo površno, s ulaza u ušni kanal i iz ušne školjke, tj. uklanja se samo onaj višak ušne masti koje je uvo samo izbacilo napolje. Dr Dušan Pavlović strogo zabranjuje upotrebu štapića i navodi da oni služe da se bebama čisti nosić, a da se higijena uha sastoji samo u čišćenju ušne školje. Takođe nije preporučljivo koristiti ni hidrogen, ni alkohol, ni šampone za čišćenje uha.
Inače se cerumen spontano čisti i zapravo ono što mi primetimo na ušima je posledica toga.
Komentari (0)