Svako od nas jednom godišnje treba da se podvrgne sistematskom pregledu koji podrazumeva nekoliko osnovnih testova koji otklanjaju sumnju na rak, kaže dr Lori Farnan, profesor na Harvardovom medicinskom fakultetu.
– Pored toga, treba da uradite i analizu krvi da biste proverili nivo gvožđa i funkcije tiroidne žlezde. Ako imate genetsku predispoziciju za kardiovaskularne bolesti, ako pušite, imate prekomernu težinu, dijabetes ili visok pritisak, lekar će vam predložiti da uradite EKG.
SA 20 GODINA
Proverite nivo holesterola u krvi. Ako je normalan, proverite ga za tri godine. Ostale analize krvi zdravim ljudima nisu neophodne u ovim godinama.
Jednom godišnje idite kod zubara, na redovan pregled i na skidanje kamenca.
Ako imate problema s vidom, obratite se očnom lekaru. Na preglede idite svake druge godine.
Redovno merite krvni pritisak.
Žene jednom mesečno, najbolje posle menstruacije, treba same da pregledaju dojke.
SA 30 GODINA
Proverite nivo lipida u krvi, jer je povećana količina masnoća u krvi glavni uzrok za nastanak arterioskleroze, koja dovodi do srčanih oboljenja. Ako je rezultat normalan, uradite kontrolu za godinu dana.
Nastavite sami da pregledate grudi, a ako je u vašoj porodici bilo raka dojke, idite na ultrazvučni pregled. Ukoliko lekar smatra da ima potrebe, poslaće vas i na mamografiju.
Oko 35. počnite da mislite na svoje kosti, što podrazumeva dovoljan unos kalcijuma i redovno vežbanje. Test gustine kostiju radi se za petnaestak godina, ali se jako mršavim ženama savetuje da ga urade ranije, jer neuhranjenost dovodi do hormonalnih poremećaja. Usled toga slabi proizvodnja estrogena, koji je ključan za zdrave kosti.
„U svojoj praksi viđala sam i devojke od 20 godina koje boluju od osteoporoze“, upozorava dr Ketlin Fraj, ginekolog iz Arizone.
Redovno idite kod zubara i očnog lekara.
U ovim godinama morate da posvetite pažnju reproduktivnim organima. Ako planirate trudnoću, to zahteva dodatne odlaske lekaru.
SA 40 GODINA
Nastavite da idete na godišnje stomatološke preglede i obavezno skidajte kamenac.
Na preglede kod očnog lekara idite na svake dve godine. Posle 45. obavezno uradite detaljan pregled na glaukom, koji u završnoj fazi može da dovede i do potpunog gubitka vida.
Nastavite da kontrolišete krvni pritisak svake godine. Ako vam je nivo holesterola i dalje u normali, proveravajte ga na svakih pet godina.
Bar jednom u pet godina obavite kompletan sistematski pregled.
Već od 40. godine sve žene bi trebalo jednom godišnje da idu na mamografski pregled dojki koji može da otkrije karcinom u najranijoj fazi.
Kontrolišite nivo šećera u krvi da biste predupredili dijabetes. Rezultat iznad 5,9 smatra se gornjom granicom. Sve vrednosti preko 6 ukazuju na predijabetično stanje, ali to ne znači da ćete oboleti od dijabetesa, već da vaš organizam ne proizvodi dovoljno insulina, pa morate da povedete računa o ishrani.
Lekar vam može savetovati da se redovnije bavite fizičkim aktivnostima i da promenite režim ishrane, jer se žene u ovim godinama najviše ugoje.
SA 50 GODINA
Nastavite s redovnim kontrolama kod zubara, očnog lekara i proverama krvnog pritiska. Ako vam je holesterol u normali, redovno ga proveravajte.
Uradite kompletan sistematski pregled.
Vakcinišite se protiv gripa.
Jednom godišnje idite na mamografiju.
Na svaka tri meseca proveravajte nivo šećera u krvi.
U menopauzi se povećava rizik od srčanih oboljenja i osteoporoze i zato obavezno uradite test gustine kostiju. Tako ćete utvrditi stepen rizika od nastanka osteoporoze i preloma kostiju. Bez obzira na rezultat, uzimajte dodatne količine preparata kalcijuma i magnezijuma.
Jednom godišnje uradite EKG.
Idite na kolonoskopiju, pregled debelog creva kojim se otklanja rizik od razvoja polipa ili karcinoma.
PAPA test je obavezan
Žene jednom godišnje treba da urade PAPA test, kako bi se na vreme uočile eventualne promene na ćelijama grlića materice i da bi se sprečila pojava karcinoma.
Muškarci treba jednom mesečno sami da pregledaju testise, zbog prevencije raka prostate, jednog od najčešćih kancera ovog pola, a posle 50. godine trebalo bi jednom godišnje da idu i na preglede debelog creva. I muškarci i žene na svakih deset godina treba da urade revakcinaciju na tetanus.
Komentari (0)