Radujete se putovanjima, ali vam sreću kvari činjenica da nijedan put, bilo avionom, autobusom, vozom ili automobilom, ne može da vam protekne bez mučnine i ostalih neprijatnosti koje ona nosi. Još ako ste krenuli sa decom… Srećom, problem može lako da se ublaži pravilnom ishranom.
Čaj od nane
Većina ljudi najlakše podnosi putovanje automobilom jer mogu da prave pauze svaki put kad mučnina postane nepodnošljiva. Ukoliko ste na put krenuli kolima, ponesite ručni frižider i napunite ga vodom, čajem od nane ili kamilice, blago zaslađenim medom ili sveže ceđenim sokom od jabuke i pomorandže. U čaj možete da dodate i malo soli, koja se gubi povraćanjem i znojenjem i koja ublažava mučninu.
Keksići i suvo voće
Na put ponesite sendviče od sira i paradajza, keksiće, slane kifle, jabuke, breskve, orahe, lešnike i suvo voće. Hranu upakujte u plastične kutije koje dugo održavaju svežinu. Svaki sendvič pojedinačno umotajte u foliju i spakujte u ručni frižider. Usput negde možete da stanete i pojedete supu, čorbu ili salatu. Roštilj i teška, masna jela treba da izbegavate.
Lagan obrok nakon puta
Mnogi se loše osećaju čak i posle dugog putovanja. Muče ih šum u glavi, zujanje u ušima, bolovi u želucu i klecanje nogu, kao najčešća posledica manjka kiseonika u krvi izazvanog dugim putovanjem. Nakon putovanja šetajte pola sata, a zatim pojedite pileću supu, čorbicu od povrća, salatu od svežeg povrća, malo sira i voća.
Let je prijatniji uz vodu
Zbog posebne mikroklime svojstvene velikim visinama, tokom vožnje avionom organizam gubi dosta tečnosti, što dovodi do narušavanja ravnoteže vode u organizmu. Nutricionisti preporučuju da umesto čaše vina za razbijanje treme, od stjuardese zatražite vodu ili kiselkast sok. Izbegavajte alkohol jer izaziva dehidrataciju i slatke, gazirane napitke. Pijte sokove od pomorandže, jabuke ili paradajza. Prijaće vam i blago gazirana mineralna voda.
Voda i limun
Ako usred puta osetite mučninu, uzmite nekoliko gutljaja hladne mineralne vode u koju ste dodali nekoliko kapi limuna.
Jelovnik za decu
Deci će tegobe biti manje ako za put pripremite posebne obroke. Jelovnik koji vam predlažemo sastavili su nutricionisti i preporučuju ga za decu uzrasta od pet do sedam godina.
Doručak
Malu porciju mladog sira, čašu jogurta ili kiselog mleka. Prijaće im i pirinač skuvan na vodi s malo narendane čokolade za kuvanje i čaj od nane.
Ručak
Bareni krompir i pečenu šniclu od belog pilećeg mesa ili komad ribljeg fileta. Uz to servirajte i jedan paradajz i komad hleba. Posle ručka detetu dajte najmanje pakovanje soka bez šećera.
Večera
Odlično će vam poslužiti kifle ili zemičke koje se kupuju u samoposluzi upakovane u celofan. Uz to lepo ide jogurt. Ako putovanje traje duže od jednog dana, detetu kupite pecivo bez mesa, jaja, pečuraka, sira i drugih kvarljivih namirnica. Sok, jogurt i mineralnu vodu kupujte isključivo u prodavnici s rashladnim uređajima. Za prvu pomoć poslužiće keks ili napolitanke.
3 zlatna pravila
– Na put ne krećite praznog stomaka, nakon konzumiranja masne i teške hrane ili slatkiša. Umesto toga jedite ovsene pahuljice, musli, salatu od povrća bez majoneza i jogurt. To je laka hrana koja će vam smiriti želudac.
– Veče pred put i na dan putovanja nemojte da pijete alkoholna pića jer će vam na putu sigurno biti muka. Izbegavajte i pivo, čak iako ima mali procenat alkohola.
– U ručni prtljag spakujte kiselkasti sok od jabuke ili borovnice, a možete da spremite i limunadu jer ćete mučninu lakše podneti ako s vremena na vreme udahnete miris limuna. Pri ruci uvek treba da vam se nađu i tablete protiv mučnine.
Komentari (0)