Najnovija studija potvrđuje da žene koje imaju problem sa nekontrolisanim mokrenjem tokom trudnoće, češće nego druge žene imaju taj problem i nakon porođaja. Međutim, dobra je vest što ima načina da se smanji rizik, tvrde naučnici.
U studiji u kojoj je učestvovalo više od 1100 žena koje su po prvi put postale majke, španski naučnici su otkrili da je 39 % prijavilo urinarnu inkontinenciju ili curenje urina, u nekom trenutku trudnoće. Još 10 % prijavilo je fekalnu inkontinenciju, koja je podrazumevala nekontrolisane gasove ili pražnjenje creva.
Žene koje su prijavile ove probleme tri odnosno šest puta češće su imale simptome sedam nedelja nakon porođaja, nego one koje nisu imale problem sa inkontinencijom. Sveukupno, 16 % žena imala je urinarnu inkontinenciju sedam nedelja nakon porođaja, dok je 7 % imalo fekalnu inkontinenciju.
Način porođaja utiče na inkontinenciju
Osim toga, studija je potvrdila da je tri puta veći rizik za inkontinenciju ukoliko se žena porodila vaginalno, nego u slučaju carskog reza.
Od 692 žene koje su se porodile vaginalno, sedam nedelja nakon porođaja 139 je prijavilo simptome urinarne i 57 simptome fekalne inkontinencije.
Naučnici ističu da ovi rezultati potvrđuju da je vaginalni porođaj jedan od faktora rizika za postporođajnu inkontinenciju, ali takođe naglašavaju potencijalne načine za smanjenje rizika.
Kako smanjiti rizik od inkontinencije?
Studije su pokazale da višak kilograma povećava rizik od inkotinencije tokom trudnoće tako da vođenje računa o telesnoj težini tokom trudnoće može da bude od pomoći.
Osim toga dokazano je i da vežbe koje jačaju mišiće karlice, poznatije kao Kegelove vežbe smanjuju rizik od pojave nekontrolisanog mokrenja u trudnoći.
Više o Kegelovim vežbama pročitajte ovde >>
Komentari (0)