Kada se spomene dehidracija verovatno prvo pomislite na vrele letnje dane. Međutim, kada su temperature niske, više vremena sigurno provodite u zatvorenim i toplim prostorijama u kojima je temperatura veoma visoka, a vazduh često suv. Stoga je važno da razmišljate da li unosite dovoljno tečnosti dok radite ili boravite u zagrejanim prostorijama.
Ali kako da budete sigurni da konzumirate dovoljno tečnosti tokom zime i šta da preduzmete u slučaju dehidracije?
Prepoznajte simptome dehidracije
Prvo, morate da shvatite da verovatno nećete biti svesni da ste dehidrirali. Tokom zime, dok sedite ili stojite u zagrejanim (ili pregrejanim) sobama takođe gubite tečnost, iako to možda nije očigledno, jer se verovatno ne znojite u tolikoj meri kao tokom letnjih meseci.
Problem predstavlja to što nećete osećati žeđ kao tokom leta, pa ćete manje unositi tečnosti, što je naravno potpuno pogrešno.
Pokušajte da otkrijete znake koji ukazuju na to da ne hidrirate dovoljno organizam. Urin je u tom slučaju taman, koncentrovan, a može se javiti i konstipacija. Osim toga postoji mogućnost da osećate vrtoglavice, nesvesticu ili se osećate umorno i malaksalo.
Svi ovi simptomi signal su da bi trebalo da unosite više tečnosti.
Voda je svakako najbolji način da osvežite organizam. Pored toga mleko, sveže ceđeni sokovi, kao i sveže voće i povrće veoma prijaju i hidriraju, dok treba biti oprezan sa alkoholnim pićima, kafom i čajevima, koji deluju kao diuretik.
Takođe, obratite pažnju na vrele kupke i tuširanje vrućom vodom, koji sigurno prijaju tokom hladnih dana, ali i oni mogu da doprinesu dehidraciji. Ukoliko osetite mučninu ili vrtoglavicu tokom kupanja, odmah izađite iz kupatila i popijte čašu vode. Zbog toga će vam sigurno više prijati kratko tuširanje mlakom vodom.
Komentari (0)