Lekari su sve zabrinutiji zbog negativnog uticaja reklama na svest i zdravlje najmlađih, a prosvetni radnici za njihov normalan psihofizički razvoj. Najteže je roditeljima mališana koji moraju da dečjoj glavici koja "upija" sve što vidi na ekranu objasne da je sve to fikcija.
Kako reći klincu da nije sve u životu idealno kao na reklami? Kako objasniti petogodišnjaku da mesečna rata kredita za auto iznosi koliko polovina tatine plate, kad on u reklami čuje tu čarobnu reč "samo", jer dete ne razume da 200 evra nije "samo", nego "mnogo" za vaš budžet.
Ovo je samo jedna od nezgodnih situacija u kojoj ste se našli posle gledanja idealno smišljenih reklama, čijem uticaju verovatno ponekad ni sami niste mogli odoleti.
Kada je u pitanju uticaj reklame na decu, naš uvaženi filozof Đuro šušnjić u svojoj knjizi "Ribari ljudskih duša" kaže:
1. dete pamti i ono što ne razume;
2. nesvesno ponavlja ono što ne razume;
3. ono uči i kad nije svesno da uči;
4. nesvesno usvojeni sadržaji izbijaju u određenim stanjima (sna) u prvi plan.
Zato nek vas ne čudi kad vaš mališan u snu promrlja "super keš krediti" ili "veš mašina živi duže uz…". Ono što što će vas sigurno zabrinuti jeste kada vaša mala princeza, gledajući prelepe manekenke na reklamama, poželi da izgleda kao one, pa počne da odguruje svoj tanjir sa hranom za vreme ručka da se slučajno ne bi "ubucila". Nije baš tako ni umilna scena kad vas počne ubeđivati u prodavnici prepunoj ljudi da kupite "onaj prašak sa televizije" koji je 200 dinara skuplji od onoga koga inače koristite.
Ni prebacivanje sa kanala za odrasle na dečije TV programe neće vam pomoći, jer će tamo vaš mališan videti mnoštvo reklama o igračkama koje on "mora imati", a čije su cene paprene za vaš novčanik.
U Americi su izračunali da na TV godišnje bude 40.000 reklamnih poruka koje podstiču lošu ishranu, gojaznost, pušenje i konzumuranje alkohola.
U Evropi su dugo vođene rasprave o tome da li zabraniti reklamiranje upućeno deci, a svaka država se prilagođavala direktivi EU "Televizija bez granica’, donetoj 1989. godine, i dopunjenoj 1997. godine, koja, između ostalog, kaže da TV oglašivači ne smeju direktno da zavedu dete da nešto kupi koristeći njegovo neiskustvo ili naivnost.
šveđani rigorozni
švedska je ukinula TV reklame namenjene deci, dok su ih neke druge zemlje zabranile u vremenu pet minuta pre i posle dečjih emisija, ili uvele zabranu emitovanja reklama tokom crtanih filmova.
Komentari (0)