Istraživači iz Velike Britanije otkrili su da je među 11.000 tridesetčetvorogodišnjaka koji su praćeni od detinjstva, kod onih koji su pokazali veoma slab razvoj jezika u uzrastu od 5 godina, bio povećan rizik od slabe pismenosti.
Kao odrasle osobe, čak trećina ispitanika pokazala je veoma slabe veštine čitanja i pisanja.
Naučnici, pak ističu da su otkrili da je dve trećine dece sa značajnim jezičkim problemima ipak savladalo pismenost, a da je tome doprinelo okruženje u kojem se dete nalazilo.
Takođe, dokazano je da jedan od značajnih činilaca koji može da spreči rane probleme u detetovom razvoju i učenju bilo redovno čitanje knjiga mališanima. Stoga studijom se sugeriše da čitanje priča i bajki deci ima dugoročan pozitivan uticaj.
Čitanje deci pozitivno utiče na pismenost
U uzrastu od pet godina, učesnici istraživanja imali su standardni test vokabulara u kojem je deci pokazano više fotografija, a ono je trebalo da uzme jednu koja se odnosi na zadati pojam, dok su sa 34 godine radili osnovni test pismenosti.
Sveukupno, kod 4 % učesnika istraživanja utvrđeno je da imaju veoma ograničen vokabular i ta deca su skoro sedam puta češće imali loše rezultate na testu pismenosti u kasnijem uzrastu.
Međutim, taj rezultat je bio manji, kada su istraživači uzeli u obzir i druge faktore koji su obično išli na ruku jezičkim problemima u detinjstvu. Naime, deca iz siromašnijih porodica imali su veći rizik od slabije pismenosti, od onih koji su dolazili iz bogatijih familija.
Vreme provedeno sa roditeljima koji su im čitali knjige, takođe je imalo značajan uticaj jer kod petogodišnjaka kojima su roditelji svakodnevno čitali bio je manji rizik od problema sa pismenošću u kasnijem uzrastu.
Komentari (0)