Odluka da postanete roditelj jedna je od najvažnijih koje ćete ikada doneti. Kada se budete odlučili na ovaj korak, sigurno ćete želeti da sve protekne u najboljem redu, a da biste to postigli, morate prvo da razumete ovulaciju i ovulacioni ciklus.
Koliko dugo traje ciklus?
Svaka žena se razlikuje, pa tako i menstrualni ciklus kod svake drugačije traje. Po pravilu, ciklus traje 28 dana, ali mnoge zdrave žene imaju ciklus nešto dužeg ili kraćeg trajanja. Kod žena sa pravilnim ciklusom, ovulacija se odigrava 14 dana, računajući od prvog dana prethodne menstruacije. Period od prethodne menstruacije do ovulacije računa se kao prva faza ciklusa (estrogenska faza, faza proliferacije ili bujanja), a od ovulacije do sledeće menstruacije, druga faza ciklusa (progesteronska ili sekreciona faza). Za planiranje potomstva, važno je znati da obe faze jednako traju.
Ako vam ciklus ne traje tačno 28 dana, ne brinite, to ne znači da imate problema sa plodnošću. Kod nepravilnih ciklusa obično je druga (sekreciona) faza stalna, traje 14 dana, a prva (proliferacijska) faza je skraćena, na primer: na devet dana pri dvadesettrodnevnom ciklusu, ili je produžena, na primer: na 19 dana pri tridesettrodnevnom ciklusu. Znači, ako vaš ciklus traje, recimo, 31 dan, ovuliraćete 17. dana. Ako poradite na začeću u primarnim plodnim danima (između 14. i 17 dana), imate dobre šanse da ostanete u drugom stanju.
Šta podstiče ovulaciju?
Sve zavisi od hormona. Vaše telo proizvodi FSH folikulostimulirajući hormon (hormon hipofize), koji tokom prvog dela ciklusa stimuliše rast folikula i sazrevanje jajne ćelije. U ovo vreme telo proizvodi i velike količine estrogena koji podstiče oslobađanje LH luteinizirajućeg hormona koji svojim delovanjem izaziva sazrevanje jajne ćelije i izbacivanje jajne ćelije iz folikula, odnosno ovulaciju. Po pravilu će samo jedno jajašce biti dovoljno veliko da se „probije” iz folikula za vreme ovulacije, ali se kod nekih žena povremeno izbace dve jajne ćelije, što može da rezultuje blizancima.
Foto: Freepik
Šta se događa kada ovulirate?
Svakog meseca dolazi do izbacivanja jajne ćelije iz zrelog folikula. Većina žena sa pravilnim mesečnim ciklusom, dismenorejom (bolne menstruacije) i predmenstrualnim sindromom (napetost dojki, bol u donjem delu stomaka) ima ovulaciju. Jajnu ćeliju jajnici svakog meseca izbacuju u jajovod gde dolazi do susreta jajne ćelije i spermatozoida i oplodnje. Ako jajna ćelija nije oplođena, telo je se rešava menstruacijom.
Kako možete znati da ovulirate?
Ako naučite da „čitate” svoje telo i dobro se upoznate sa svojim menstrualnim ciklusom, trebalo bi da sa sigurnošću znate kada tačno ovulirate. Ključno je da pripazite na promene u vaginalnom sekretu. Pod delovanjem estrogenih hormona vaginalni sekret dobija na viskoznosti i u vreme ovulacije sadrži najviše količine vode (97 -98 odsto). Dan-dva nakon ciklusa osećaćete se „suvo”, a nakon toga ćete imati lepljiv, beličast sekret. Kako se približavate ovulaciji, sekret će se promeniti u prozirniju i lepljiviju, sličnu belancetu. Po pravilu, ovo je prilično primetno, pa obratite pažnju jer je to prilično siguran znak da ovulirate.
Komentari (0)