Čuveni violončelista Stiven Iserlis, pored muzike bavi se i pisanjem a u želji da deci prenese neobične priče i anegdote koje je slušao od svoje učiteljice, Iserlis je napisao dve knjige o životima dvanaest čuvenih kompozitora koje su se našle u ediciji „Naše muzičke knjige", a koju od skora zajedno objavljuju ,,Ružno pače" i ,,Mono i Manjana".
Ova biblioteka je nastala kao odgovor na pitanje radoznalih muzikalnih klinki i klinaca: ,"Imate li nešto zgodno o poznatim kompozitorima?"
Prva knjiga koja je objavljena nosi naziv ,,Zašto je Betoven prosuo paprikaš (preveo Zoran Paunović). U njoj je na oživljeno šest Iserlisovih omiljenih kompozitora (Baha, Stravinskog, Mocarta, šumana, Bramsa i Betovena). Kroz urnebesne biografske portrete svakog od njih i žive, detaljne opise njihove muzike, ova knjiga je puna činjenica, datuma, anegdota i ilustracija.
Pored upoznavanja sa njihovim životima, porodicama, delima dece saznaju i koju deonicu je pevao papagaj Stravinskog, kako je Mocart doterivao svoje kovrdžice, kako je šuman jačao prste i zašto je Betoven prosuo paprikaš.
U drugoj knjizi ove edicije, koja upravo treba da se pojavi nosi naziv ,"Zašto je Hendlova perika poskakivala" (Branislava Maoduš i Olivera Marić), autor Stiven Iserlis nastavlja deci da prenosi dar koji je njemu prenela njegova učiteljica violončela – šansu da svoj svet nastani sjajnim kompozitorima tako što će se sa njima sprijateljiti.
U svojoj novoj knjizi, čitaoce uvodi u svet još šestorice svojih omiljenih kompozitora (Hajdna, šuberta, Dvoržaka, Čajkovskog, Forea i Hendla) oživljavajući ih na način koji neizbežno zaokuplja maštu svakog deteta.
Puna živopisnih priča o ovim neverovatnim likovima i njihovim prijateljima, i isprepletana duhovitim crno-belim ilustracijama, ova knjiga je primamljivo i pristupačno štivo u kojem deca mogu da uživaju sama ili da iskustvo podele sa roditeljima. Pored osnovnih činjenica saznaće i čime je Hajdnova žena uvijala kosu, šta je šubert uradio sa futrolom za naočare, šta je najviše brinulo Čajkovskog…
Istovremeno obe ove knjige predstavljaju jedinstven uvod u svet klasičnih kompozitora i njihove muzike.
Svako poglavlje ima tri dela: prvi je portret kompozitora koji deca mogu da čitaju (ili im ga može čitati neko drugi); drugi deo je kratak opis njegovih muzičkih dela s upućivanjem na neke od kompozicija koje bi se posebno mogle dopasti deci; na kraju je kratka biografija svakog od kompozitora s dodatnim pričama o njihovim životima, koje se mogu čitati na preskok, ili u jednom dahu.
Komentari (0)