Prazničnoj trpezi je teško odoleti i nisi jedina koju sada grize savest nakon svih pojednih đakonija. Takođe, ne treba da brineš jer postoje načini da uspešno očistiš organizam.
Sa ’čišćenjem’ počni samo ako si sigurna da više nema odlazaka u posetu kod prijatelja i rodbine – u sprotnom opet ćeš biti u situaciji da gricneš nešto masno, teško, slatko…
Dan počni voćem, najbolje jabukom. Ako piješ kafu obavezno pre toga pojedi šaku sirovih badema, oraha ili lešnika. Pazi – samo šaku i samo plodove koji nisu prženi, pečeni i soljeni.
Voće bi trebalo jesti samo na prazan stomak i to isključivo presno, a količine su sledeće: bobičasto voće i grožđe – jednu šaku; jabuke, kruške, pomorandže… dva komada. Banane samo ujutru, pre kafe, i to samo jednu dnevno.
Između kafe i doručka možeš da popijš čašu ceđenog voća. Ako nemaš vremena i uslova za to onda popi kupovni sok koji si sigurna da je bez šećera, veštačkih zaslađivača i konzervansa. Takođe, kafu nećeš zasladiti, čak ni smeđim šećerom, a posebno ne veštačkim zaslađivačem.
Doručak je najbitniji obrok i zato pojedi ono što će te dugo držati sitom. Vodi računa da ne kombinuješ ugljenehidrate i proteine.
Tako u sendvič, na primer, nećeš staviti puter i šunku, već senf ili kečap i šunku, ili puter i zelenu salatu ili pardajz. Namaz od maslina možeš, takođe, da kombinuješ sa proteinima, najbolje tunjevenom.
Ako piješ jogurt ili mleko, onda ne smeš da uneseš nijedan drugi protein, a to znači da će u tvom sendviču, na primer, biti samo namirnice biljnog porekla.
što više vode
Trudi se da između obroka praviš što veće pauze tokom kojih ćeš piti puno vode, ne sokova i kafe. Nezaslađeni zeleni čaj popi posle doručka i ručka, kako bi ubrzala varenje i izbacivanje toksina iz organizma.
Ručak bi trebalo da bude ’lakši’ od doručka i bez žitarica. Zaboravi na hleb i supe barem narednih sedam dana.
Meso pečeno na tiganju ili roštilju uz svežu salatu ili bareno povrće je najbolja kombinacija. Dozvoljava kreativnost u vidu začina: pileće belo meso namaži senfom pre pečenja, na primer, ribu u rerni peci sa ruzmarinom, a potom je poprskaj limunovim sokom, meso na roštilju pre pečenja uvaljaj u origano kako to rade Grci…
Večeru bi trebalo izbaciti, pa se zbog toga trudi da ručaš što kasnije. Ako ipak ne možeš da savladaš glad počasti se salatom od kupusa, najbolje crvenog, u koju ćeš dodati malo svežeg susama, na primer.
Izrendaj šargarepu i preli je nemasnim jogurtom, a ako voliš zelenu salatu slobodno navali. Glad možeš zavarati i bilo kojim barenim povrćem – brokoli, prokelj, tikvice… Ali – ne preteruj sa količinama, i nemoj dodavati ulje, čak ni maslinovo.
Časti se povremeno
Dobro je i pre svakog obroka popiti čašu gazirane voda – tako ćeš napraviti manje mesta za hranu koja sledi.
Kretanje je veoma bitno. Ako nemaš vremena i uslova za ozbiljniju rekreaciju idi u šetnju, barem dva sata dnevno. Iskoristi sniženja i idi u šoping! Kući se vrati peške, ili ako koristiš autobus izađi dve stanice ranije.
Nije teško očistiti organizam, samo treba biti disciplinovan i ne dovoditi sebe u situacije u kojima je nezdrava, a tako ukusna hrana na dohvat ruke.
Kada dovedeš kilažu na željenu meru i kada se osetiš ’čisto’, slobodno časti sebe omiljenim kolačima ili kompletnim nezdravim obrokom, ali samo povremeno – jednom u sedam dana.
Komentari (0)