Ako se pitate da li će vaše telo ikada više biti kao pre trudnoće, ne morate da brinete. Iako trudnoća i beba utiču na svaki deo tela, većini žena potrebno je do godinu dana da bi se telo vratilo u normalu, ali to može da bude i mnogo brže.
Zašto stomak neće „da ode“?
Jedna od prvih stvari koje mame primete nakon trudnoće je da nekoliko meseci nakon poroda i dalje izgledaju trudno. To je savršeno normalno. Otkada se porodite, vaše telo počne da se smanjuje i vraća u stanje pre trudnoće, ali reč je o sporom procesu. Potrebne su otprilike četiri nedelje da se materica vrati na normalu, a mnoge žene izgube još od četiri do pet kilograma u prve dve nedelje jer se telo oslobađa viška tečnosti.
Kako izgubiti kilograme?
Iako vam se možda žuri da krenete sa vežbanjem, za početak krenite sa laganim vežbama da biste izbegli povrede. Razgovarajte sa lekarom, ali imajte na umu da sa početkom vežbanja morate sačekati od četiri do osam nedelja, u zavisnosti od toga kakav ste porođaj imali.
Dojenje topi masti
Dojenje pomaže u bržem gubitku kilograma, jer je dojiljama potrebno oko 500 kalorija dnevno više. Ako dojite, pazite da telu dajete gorivo koje mu je potrebno da bi zadovoljilo povećanu potrebu za energijom. U tom periodu nije vreme za dijetu, jer možete izgubiti na količini mleka, a prebrz gubitak kilograma (više od kilograma nedeljno) može da ispusti toksine koji će završiti u vašem mleku. Dobra vest je da možete da vežbate dok dojite.
Razlozi protiv vežbanja u prva dva meseca
Sigurno jedva čekate da izgubite kilograme, ali vežbanje prvih nekoliko meseci nakon porođaja može da bude prilično zahtevan poduhvat iz različitih razloga:
umor i iscrpljenost – česti su nakon porođaja, naročito ako dojite, jer neke majke dojenje umara.
haotičan raspored – prvih nedelja nakon porođaja bebin raspored hranjenja može stalno da se menja.
promene raspoloženja – kako se vaši hormoni budu vraćali u normalu, možete doživeti nagle uspone i padove raspoloženja, a može vam se javiti i postporođajna depresija. Vežbanje je dobar način da vam se raspoloženje popravi, ali prvo razgovarajte sa lekarom.
osećaj krivice – mnoge mame osećaju krivicu kada se odvoje od deteta da bi vežbale. Ne očajavajte, ako budete vodili brigu o sebi,daćete dobar primer i detetu.
Uklopite vežbanje u svakodnevni život
podelite vežbanje na serije – zbog manjka slobodnog vremena vežbanje možete podeliti na nekoliko serija tokom dana. Samo nekoliko vežbanja više puta dnevno ima isti učinak kao da ste se odjednom dobro preznojili.
l pojednostavite stvari – vežbanje ne zahteva odlazak u teretanu. Možete vežbati i kod kuće, istegnuti se u dnevnoj sobi dok beba spava, trčati uz stepenice, vežbati pomoću stolica…
nađite zamenu – dok je beba mala, potrebna vam je sva moguća pomoć. Razgovarajte sa porodicom i suprugom, recite im svoje želje i planove i zamolite ih da tu i tamo uskoče…
usredsredite se na najvažnije – iako vam se možda čini da ćete zauvek ostati debeli, ne brinite vaše telo će se vratiti u normalu, ali za sve su potrebni vreme i strpljenje.
Komentari (0)