U Srbiji ne postoji bejbi frendli program. To su potvrdile i nezavisne evaluatorke koje su na poziv Unicefa i Ministarstva zdravlja procenjivale stanje bejbi frendlija u Srbiji. One su u izveštaju potvrdile žalbe majki na nehuman i neprihvatljiv tretman na porođaju i posle njega!
Koncept bejbi frendli podrazumeva da trudnica ode u porodilište, medicinsko osoblje joj pomogne da se porodi uz što manje komplikacija, stresa i problema, da beba bude uz majku uz adekvatnu pomoć i negu, da majka dobije obuku i nauči da je doji i da se prvi podoj obavi u roku od jednog sata. U srpskim bolnicama stvarnost je drugačija. Kako stoji na jednom od blogova gde se javljaju porodilje, kada se probude nakon porođaja shvate da su u oronulim sobama sa još pet ili šest žena, da beba jeste s njima, ali da sestara nema niotkuda, a i kada dođu samo viču…
Doktorke Ženevjev Beker iz Irske i Elizabeta Zisovska iz Makedonije su na zahtev Ministarstva zdravlja obišle pet velikih porodilišta i napravile istraživanje. Njihov izveštaj je veoma kritičan, a zaključeno je da sadašnji model u Srbiji nije održiv i da nijedna bolnica ne sme da se naziva bejbi frendli porodilištem. Doktorke preporučuju da se ponovo sprovede kompletan proces bejbi frendli akreditacije i sertifikacije porodilišta. One su zaključile da se majke žale na lošu komunikaciju sa zdravstvenim radnicima, nedostatak poštovanja, kao i nedovoljno posvećeno vreme i pažnju.
Kao prakse koje treba menjati izveštaj ističe i restriktivnu politiku prisustva pratioca na porođaju i zabranu poseta. Dok osoblje naših porodilišta takve prakse pravda strahom od infekcija, dr Beker i dr Zisovska naglašavaju da nema dokaza da stvarni rizik od infekcija postoji.
Angelina Radulović iz udruženja „Roditelj“ kaže za „Blic“ da je ovaj izveštaj potvrdio sve ono što porodilje u Srbiji govore već godinama. Bejbi frendli se u Srbiji ne shvata ozbiljno, a preopterećeno medicinsko osoblje radi samo ono što njima odgovara.
– Postulat da beba i majka budu zajedno u srpskim porodilištima se shvata tako da ih prepuste same sebi. Ministarstvo zdravlja je osnovalo radnu grupu za reorganizaciju bejbi frendli programa, ali ona ne funkcioniše jer direktori porodilišta nisu zainteresovani za ovaj problem. Žene po izlasku iz porodilišta nisu naučene da doje ni šta da rade sa bebom. Samo mali broj porodilja ima sreću da im donesu bebu na podoj u toku prvog sata – ističe Angelina Radulović.
Od ukupno 58 porodilišta u Srbiji oko 50 ima bejbi frendli sertifikate, mada se ni u jednom od njih ovaj program ne sprovodi u celosti.
Načelnica porodilišta KBC „Zvezdara“ dr Aleksandra Mihailović-Mladenović kaže da ova ustanova sprovodi program bejbi frendli koliko može i da to nije jednostavno ako se ima u vidu da u ovu ustanovu nije ulagano poslednjih 15 godina.
– Uprkos tome, borimo se da ovaj program živi u meri u kojoj je moguće. Treba znati da nisu sve majke raspoložene za ovaj koncept i zato im ostavljamo pravo izbora – naglašava doktorka.
Inicijativa stara 18 godina
Inicijativa za bejbi frendli bolnice je globalna inicijativa Svetske zdravstvene organizacije i Unicefa koja je pokrenuta 1991. godine. Ona ima za cilj da se svakoj bebi obezbedi najbolji mogući početak života tako što se stvara okruženje zdravstvene zaštite koje podržava dojenje i odgovarajuće prakse zdravstvene zaštite kao normu. To se radi tako što se implementira deset koraka do uspešnog dojenja i što se radi na zabrani reklamiranja i distribucije besplatnih i jeftinih zamena za majčino mleko preko zdravstvenih ustanova.
Komentari (0)