Vaš krevet bi trebalo da bude oaza mira u kojoj se posle napornog dana osećate kao na sedmom nebu. Da biste to postigli, pogledajte kako treba da uredite svoju spavaću sobu. Važno je da vam krevet bude udoban i da se osećate prijatno ušuškani u mekane čaršave, prekrivače i jastuke.
Prijatna prirodna vlakna
Volite posteljinu od prirodnih materijala, koja deluje raskošno, ali ne i kitnjasto. Prekrivači punjeni takvim materijalima topli su, meki i udobni, a traju duže od sintetičkih – i do 15 godina, ako ih lepo održavate. Čaršavi od lana su najprijatniji jer koža kroz njih može da diše.
Lan je sto odsto prirodan materijal i ima veću moć upijanja od pamuka. To je značajno jer čovek znojenjem u toku noć izgubi i do litar tečnosti. Pošto lan odlično upija, osećaćete se sveži i laki, Dugotrajan je, ako ga pazite i pravilno održavate.
Antialergijska posteljina
Ako imate osetljivu kožu, ako ste skloni alergijama, važno je da vas u krevetu ništa ne iritira. Alergije možete da ublažite ako izaberete odgovarajuću posteljinu i ako je često perete. Posteljina od prirodnih materijala je odlična za one koji pate od alergija, a savet je da ne stavljate ćebe preko prekrivača, jer ono zaustavlja protok vazduha.
Alergične osobe – a veruje se da je svaki četvrti čovek na nešto alergičan – treba da peru jorgane i jastuke svakih četiri do šest meseci na temperaturi od 60 stepeni. Idealno bi bilo da jastuke menjaju svakih 18 meseci, a prekrivače na tri do pet godina. Tako ćete se sigurno osloboditi grinja.
Perje ili pamuk
Pogrešno je mišljenje da perje izaziva alergiju, s obzirom da ono čak može da ublaži osetljivost organizma. Ali ako vam perje ne prija, možete da nabavite kvalitetne prekrivače i jastuke punjene sintetičkim materijalima, koji su lagani i dobro greju. Čist pamuk je dobar za osetljivu kožu jer je mekan i ima sposobnost hlađenja.
– Sklonite ukrasne presvlake sa uzglavlju kreveta, bez obzira od čega su – savetuje Fil Aterton, direktor britanske firme za preradu pamuka. – Stavite parket u spavaću sobu, izbegavajte tepihe, otvarajte prozore kad usisavate i brišite prašinu vlažnom krpom da biste sprečili da se grinje razlete.
Poliester za lenjivce
Želite komfor bez imalo truda? Lenjivcima preporučujemo moderne prekrivače od poliestera. Lako se održavaju, peru se i suše u mašini, a mogu da traju do pet godina. Sintetički jastuci dobro greju glavu i zato su savršeni za hladne zimske noći.
Izbor dobrog kreveta
Volite da spavate na niskom krevetu? U tom slučaju izgubićete prostor ispod kreveta za odlaganje stvari. Kauči i trosedi obično imaju prostor za odlaganje posteljine, dok ispod metalnih kreveta možete da stavite pletene kutije sa sitnicama.
Kad kupujete krevet, nemojte se ustručavati da legnete i probate ga. I idite sa partnerom da biste proverili kakav je osećaj kada onaj drugi počne da se prevrće ili da ustaje. Čovek se okrene u toku noći i do 60 puta, a za to je potreban prostor. Na standardnom bračnom krevetu svako ima po 74 cm – manje od standardnog dušeka – a idealno bi bilo da ima bar 80 cm.
Klasičan krevet ili kauč? Od toga zavisi i izbor dušeka. Moderni kauči imaju ugrađen dušek, a pitanje je da li je dovoljno udoban?
Kvalitetan madrac se isplati
– što više federa ima, dušek je udobniji, odnosno zdraviji za kičmu – kaže Dejvid Vilis iz britanske firme „Slumberland“ koja proizvodi madrace. – Savršeno bi bilo da svakih deset godina kupite novi dušek. Nemojte čekati da vam postane neudoban da biste ga zamenili. Ulaganje malo više para u kvalitetan dušek sjajna je investicija.
Kada birate dušek, odlučite se za one koji ima zimsku i letnju stranu i može da se okrene da bi se na toploj strani spavalo kada je hladno i obrnuto.
Savet za kraj: Prekrivače i jastuke perite samo kada je to neophodno. Ako morate češće da ih perete (kao recimo dečije) odlučite se za sintetičke materijale. Zahvaljujući omekšivaču i peglanju posteljina će biti mekša, prijatnija i mirišljavija. Pazite svoju opremu za krevet i trajaće vam godinama.
Komentari (0)