Budžetom grada Beograda za 2010. godinu biće predviđena finansijska sredstva za vantelesnu oplodnju parova koji imaju problem sa začećem. Pri odlučivanju o tome koji su parovi pogodni za veštačku oplodnju pratiće se kriterijumi Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, a novina je da Grad namerava da finansira i drugi pokušaj vantelesne oplodnje.
Ovu ideju predložio je član Gradskog veća Miroslav Čučković posle razgovora sa građanima. Ideja Grada je, kako ističe, da se pomogne RZZO i da se ubrza procedura tokom koje parovi stignu na red na vantelesnu oplodnju.
– Novina je da mi želimo da finansiramo i drugi pokušaj veštačke oplodnje. Koliko ćemo novca odvojiti znaće se kada se bude određivao budžet za sledeću godinu – rekao je Čučković za „Blic“.
Ovu inicijativu podržava i gradska sekretarka za zdravstvo prof. dr Dragana Jovanović. Ona kaže da je ovo odlična inicijativa i da je dobro što će određen broj supružnika kojima je neophodna vantelesna oplodnja moći da računaju na pomoć grada tokom sledeće godine.
Ova ideja dopada se i doc. dr Eliani Garaleić, načelnici Odeljenja za vantelesnu oplodnju u GAK „Narodni front, prvenstveno jer se parovima kod kojih se trudnoća nije desila nakon prve oplodnje daje i druga šansa.
– Smatram da Beograd ima kapaciteta da se procedura ubrza i da veštačke oplodnje ima ko da radi. Ovim dodatnim novcem više roditelja će dobiti šansu da pokuša da dobije potomstvo, tako da pozdravljam ovu inicijativu – ističe dr Garaleić.
Trenutno, vantelesna oplodnja u Beogradu radi se u Institutu za ginekologiju i akušerstvo KCS i GAK „Narodni front“ i u četiri privatne bolnice za veštačku oplodnju. Ipak, ograničeni su kapaciteti i broj stručnjaka koji može da izvede ovu proceduru i zato se na prvi pokušaj o trošku RZZO čeka do pet meseci.
Direktorka RZZO Svetlana Vukajlović kaže za „Blic“ da nije problem u novcu, već je reč o nedostatku kapaciteta.
– Dodatni novac neće ubrzati proces veštačke oplodnje, jer se i sada radi maksimalno brzo s postojećim kapacitetima. Novac od grada možemo da preusmerimo za druge potrebe kojih uvek ima. Moj stav je da Grad treba da ulaže u preventivu, tačnije u prevenciju abortusa i neželjenih trudnoća, jer su oni jedan od glavnih uzroka steriliteta koji se kasnije dugo i mukotrpno leči – smatra Svetlana Vukajlović, direktorka RZZO.
Uslovi
RZZZO je propisao precizne uslove da bi žena, odnosno bračni par, došao u obzir za vantelesnu oplodnju. Pravo na veštačku oplodnju imaju žene do 38 godina, da su neplodne i pored odgovarajućeg lečenja, da nisu rađale, da im je očuvana funkcija jajnika, normalan indeks telesne mase…
Komentari (0)