Otkako je lekar Džefri Stajnberg objavio da će njegova klinika za plodnost u Njujorku omogućiti roditeljima da imaju „dizajnerske bebe", u Americi ovaj posao cveta. Osim Amerikanaca, koji opsedaju ovu kliniku, ništa manje nisu zainteresovani ni stranci. Među njima prednjače Britanci, budući da u Velikoj Britaniji zakonom nije dozvoljeno biranje pola deteta.
Početkom godine dr Stajnberg izazvao je kontroverze kada je objavio da će njegova klinika za plodnost omogućiti roditeljima da imaju „dizajnerske bebe", što znači da će moći da biraju pol svojih potomaka, boju očiju, kose i kože.
Cena oko 23.000 evra
U skladu s američkim zakonima, lekari smeju da koriste genetsku dijagnozu pre implantacije (PGD) kako bi se otkrio pol embriona. To, međutim, nije moguće u Velikoj Britaniji, gde se ta tehnologija može koristiti samo u slučaju otkrivanja genetskih bolesti. Zato kontroverzni Stajnberg poziva Britance da dođu u njegovu kliniku i odaberu pol deteta.
Pretpostavlja se da polovina od ukupnog broja embriona u njegovim laboratorijama pripada britanskim parovima, dok će još četiri para testirati sledećeg meseca.
– Britanija je sad puno konzervativnija nego što je bila. Pre su bili inovatori, a sad su im ruke vezane. S poslovnog gledišta to je odlično, dok je s medicinskog to obična travestija – uveren je dr Stajnberg.
Cena zajedno s putnim troškovima iznosi oko 23.000 evra, ali uprkos svojoj visokoj ceni, ta vrsta medicinskog turizma u SAD trenutno cveta. Britanske vlasti upozorile su roditelje koji odlaze „preko bare" na PGD tretmane, najčešće nakon što vide oglas na internetu, da treba da vode računa o relevantnim zakonima i da razmisle o moralnim aspektima biranja pola.
Dizajnerske bebe
– Donatoru jajašca daju se lekovi za plodnost
– Jajne ćelije se umnožavaju
– Proverava se da li ima genetskih defekata
– Jajašca se oplođuju da bi se stvorio embrion
– U matericu se ubrizgavaju samo zdravi embrioni
– Žena rađa zdravu bebu sa odabranim osobinama
Da su Britanci zainteresovani za dizajnerske bebe, potvrdio je i Genetiks end IVF Institut u Virdžiniji, koji godišnje obavi oko 400 PGD slučajeva, od čega 15 odsto otpada na parove iz inostranstva.
Inače, Amerikanci su odobrili selekciju pola još 2001. godine iako su američke „pro-lajf" grupe žestoko kritikovale uništavanje embriona koji se smatraju nepoželjnim. Početkom ove godine, „opsesivnu potragu za savršenim detetom" kritikovao je i papa.
šta je PGD?
Tehnologija koja bi to sve trebala da omogući zove se PGD (genetska dijagnoza pre implantacije). Stvorena je da bi se kod embriona otkrile i uklonile određene nasledne bolesti, a onda je počela da se koristiti i kod selekcije pola. U procesu odabira određenih fizičkih karakteristika lekari istražuju genetički mejk-ap embriona stvorenih u laboratoriji i oplođuju ženu onima koji imaju najveće šanse da udovolje željama roditelja.
Komentari (0)