Dolazak bebe u skladnu malu porodicu koju su pre njenog rođenja činili mama, tata i kućni ljubimac predstavlja novo iskustvo za sve. Mnogi budući roditelji se mesecima bore sa dilemama oko toga kako će se blizina životinje odraziti na zdravlje novorođenčeta a četvoronožni član porodice sa novom situacijom se najčešće suočava tek kada beba stigne u dom.
Ljubimcu je teže, zato – pripremite ga. Naučite ga da prepozna nove zvuke i mirise sa kojima će se susresti kada se beba doseli na teritoriju koju smatra svojom: puštajte mu snimljen plač novorođenčeta, dajte mu da onjuši dečiju odeću a ako imate prijatelje koji su nedavno postali roditelji, zamolite ih da vam sa bebom dođu u posetu. Pokažite mu krevetac, kolica i igračke koje ste kupili za novog člana porodice i naučite ga da ne bi trebalo da im prilazi.
Prilikom dolaska roditelja sa bebom iz porodilišta trebalo bi ljubimca poštedeti stresa. Ne preporučuje se da novorođenče u kuću unese majka, već neki drugi član porodice kome životinja veruje. Majka, koja je nekoliko dana bila odsutna od kuće, sigurno je nedostajala ljubimcu, pa se može dogoditi da pas skoči na nju ili da joj mačka pojuri u susret, što bi moglo da dovede do nehotičnog povređivanja deteta.
Najbolje bi bilo da pas u toj prilici bude na povocu i da mu je komandovano da sedi. Ako je životinja mirna, dobro je sagnuti se do nje sa bebom u naručju i dozvoliti joj da onjuši novorođenče, kako bi se upoznala sa njim.
Mačke su prvih dana po dolasku bebe u kuću često ravnodušne prema novorođenčetu, dok će psi na sve načine pokušavati da budu u toku novih dešavanja u kući. Dok je beba sasvim mala, životinje nikada ne ostavljajte nasamo sa njom kako njihova instinktivna reakcija na iznenadni dečji plač ili neki drugi neočekivani postupak ne bi dovela u opasnost dete ili vašeg ljubimca.
Ako je beba zdrava, to što je životinja u kući, uz uobičajene higijenske mere, neće joj smetati. Statistike čak kažu da su deca koja odrastaju uz životinje zdravija i manje podložna alergijama i infekcijama.
Komentari (0)