Pravilnom ishranom i korišćenjem adekvatnog izbora namirnica svako od nas može da utiče kako na fizičko, tako i na mentalno funkcionisanje. Još jedna dobra vest je da izborom namirnica možemo da utičemo i na vlastito raspoloženje.
To potvrđuje i opšteprihvaćeno mišljenje da pravilo odabrana hrana može da pomogne u psihološkim stanjima kao što su stres i anksioznost.
Glukoza – gorivo za mozak
– Glukoza, vrsta šećera, verovatno je najvažnija od svih supstanci, to je gorivo na koje radi naš mozak – kaže dr Olga Hadžić, specijalista higijene iz Doma zdravlja „Dr Ristić“, i dodaje da je nivo glukoze u krvi pod stalnom fiziološkom kontrolom gde insulin, hormon pankreasa, ima ključnu ulogu.
Dokazano je da nizak nivo glukoze u krvi može znatno da se odrazi na naše raspoloženje. Kako protiče vreme od poslednjeg obroka, tako postajemo razdražljivi i popušta nam pažnja jer nivo glukoze u krvi opada.
– Ako pojedete čokoladu ili sladoled, nivo glukoze naglo će skočiti i tako privremeno popraviti vaše raspoloženje, ali ceo sistem najbolje funkcioniše kada je snabdevanje glukozom ravnomerno, a samim tim i energijom koju ona obezbeđuje. Ovo je ujedno i razlog zašto svi stručnjaci insistiraju na pravilnoj periodizaciji obroka. Ako redovno jedete, neće biti velikih oscilacija nivoa glukoze, telo neće biti gladno, a vi nećete biti razdražljivi zbog toga – savetuje dr Hadžić.
Preskočite proste šećere
Kako nisu svi izvori glukoze isti, tako je od velike važnosti i šta jedemo. Po rečima naše sagovornice, idealno bi bilo da se glukozom snabdevamo iz takozvanih složenih ugljenih hidrata:
– Umesto prostih šećera iz čokolade i sladoleda, koristite izvore glukoze iz testenine, crnog hleba, pločica od žitarica, muslija i slično.
Kako kombinovati hranu
Svi su čuli za serotonin, supstancu koja ima veze sa raspoloženjem. Ali i serotonin mora iz nečega da se sintetiše, a glavni izvor je aminokiselina triptofan.
Izvori triptofana
– ćuretina
– mleko (kravlje ili kozje)
– mladi sir
– kikiriki
– sojino mleko
– seme suncokreta
– grašak
– pasulj
– banane
– riba
– jaja
– Unos ugljenih hidrata poboljšava preuzimanje triptofana. Zato je važno da ishrana bude izbalansirana i da uz namirnice bogate triptofanom jedete i zeleno lisnato povrće, krompir, žitarice, voće. Insulin, koji podstiče apsorpciju šećera i aminokiselina iz creva, posebno je stimulisan ugljenim hidratima. Ako se nivo insulina poveća, poboljšano je preuzimanje triptofana. Ovo je ujedno i odgovor na pitanje zašto čokolada pozitivno utiče na raspoloženje – objašnjava dr Hadžić.
Stabilizatori raspoloženja
Svakodnevna ishrana bi trebalo da sadrži i dovoljnu količinu omega-3 i omega-6 masnih kiselina koje deluju kao stabilizatori raspoloženja, a dobro utiču i na intelektualne sposobnosti.
Izvori omega-3 masnih kiselina
– laneno ulje
– seme bundeve
– orasi
– skuša, haringa, sardina, sardela, losos, tuna
– morske alge
Izvori omega-6 masnih kiselina
– maslinovo ulje
– kukuruzno ulje
– suncokretovo ulje
– susamovo ulje
– lignje
Tužni ste? Vežbajte!
Redovna fizička aktivnost, tvrdi specijalista higijene, za vaše raspoloženje učiniće čuda:
– Pomoći će vam i da se bolje osećate, jer vežbanje podstiče lučenje endorfina. Dejstvo ovih hormona traje nekoliko sati, popravlja celokupno raspoloženje i pomaže da se borite sa stresom. Osim toga, vežbanje će povoljno uticati na celokupno zdravlje i pomoći da lakše kontrolišete telesnu težinu.
Komentari (0)