Obogaćivanje brašna i testenina folnom kiselinom može smanjiti broj novorođenčadi sa urođenom srčanom manom, koja je najčešći od svih urođenih defekata, zaključili su kanadski stručnjaci sa Univerzitete Mekgil u Montrealu.
U Kanadi je obogaćivanje brašna folnom kiselinom obavezno od 1998. godine, što je rezultiralo smanjenjem urođenih srčanih mana kod novorođenčadi za šest odsto svake godine, preneo je Rojters.
Trenutno se u 67 zemalja sveta pšenično brašno obogaćuje folnom kiselinom, s tim što je u 47 zemalja to obavezno.
Folna kiselina pomaže organizmu da izgradi nove, zdrave ćelije. Važno je da žena unese dovoljne količine te kiseline pre i za vreme trudnoće, kako bi se sprečili poremećaji kod novorođenčadi, između ostalih i nepravilnosti u razvoju mozga i kičme.
Folnu kiselinu sadrži lisnato zeleno povrće, sušene mahunarke i orašasti plodovi. Ova kiselina se može dodavati žitarskim proizvodima, a može se uzimati i kao dijetetski dodatak.
Montrealski stručnjaci, na čelu sa Luiz Pilot, ističu da čak i uz obavezno obogaćivanje namirnica, mnoge žene ne unose dovoljno folne kiseline.
U devet godina pre uvođenja obaveznog obogaćivanja hleba i testenina folnom kiselinom, u Kanadi nije bilo nikakvog smanjenja procenta novorođenčadi sa urođenom srčanom manom, dok je tokom sedam godina od 1998, svake godine broj takvih slučajeva smanjen za po šest odsto.
Komentari (0)