Deca se veoma uplaše ako osete da se nešto važno događa s roditeljima – boje se da će ostati napuštena, da ih majka i otac više ne vole ili da roditelj koji odlazi više ne želi da brine o njima, upozoravaju holandski stručnjaci.
Zato je veoma važno da dete tokom razvoda ostane zaštićeno od sukoba odraslih i njihove svađe, ali i da unapred zna šta će se dešavati i da ima kontakt s oba roditelja. Trudite se, ipak, da dete ne postane prenosilac poruka jer bi moglo da stvori sliku da je krivo za razlaz svojih roditelja.
S detetom razgovarajte o razvodu, naglasite mu da nije krivo i da ga oba roditelja još uvek vole i da ne mora da bira stranu. Ako primetite da vama ili vašem detetu u bilo kom trenutku zatreba pomoć, obratite se psiholozima.
Uvek imajte na umu da deca ne žele da se njihovi roditelji rastanu i ponekad misle da ona sama mogu da ih pomire ili nekako kontrolišu situaciju. Boje se odvajanja, pa mogu da promene ponašanje: plaču i ljute se čim se jedan od roditelja udalji ili izađe iz kuće.
Roditelji će dodatno opteretiti dete ako počnu da ga tretiraju kao prenosioca poruka. Situacije „reci mami/tati“ izazivaju emocionalni stres jer dete misli da je dovoljno odraslo za rešavanje velikih problema, ali u trenutku kada shvati da ne može da utiče na pomirenje, razočaraće se.
Roditelji najčešće nisu u stanju da shvate kako se dete oseća jer su previše opterećeni vlastitim sukobima. Često nesvesno prenose detetu poruku „Moraš da izabereš stranu – ako nisi na mojoj, tad si na njegovoj ili njenoj“.
Vrlo je važna otvorena komunikacija u kojoj će se detetu iskreno objasniti da se roditelji ne slažu dobro, pa da će zbog toga živeti odvojeno, ali će i dalje provoditi vreme zajedno.
Takođe, dete ne smete da držite u lažnoj nadi ponašanjem kao da je sve u najboljem redu ili glumom – osim ako roditelji zaista ne žele da se pomire.
Komentari (0)