Poslednjih godina došlo je do ekspanzije časopisa namenjenih najmlađima, ali kvantitet ne obezbeđuje kvalitet. Ne postoje kriterijumi koje bi jedan list trebalo da ispunjava da bi se prodavao u školi.
Nekada su deca sa velikom radošću čitala svaki novi broj časopisa koji su stvarani za njih. Na tim, svojevrsnim literarnim sveskama poput "Nevena", "Zmaja", "Poletarca", koje su imale ulogu vaspitača, stasavale su generacije.
Danas ih je mnogo više nego ranije, ali se ne zna ko vodi računa o kvalitetu časopisa koje mališani kupuju u školama.
U Udruženju izdavača dečje štampe, koje je pre četiri godine osnovano pri Privrednoj komori Srbije, ima 11 izdavača koji objavljuju 16 časopisa, uključujući i one nacionalnih manjina. Da bi se problemi u ovoj oblasti rešili, Ministarstvo prosvete sugerisalo im je da predlože zakon o dečjoj štampi. Međutim, u udruženju smatraju da to ne vodi rešenju.
Predsednica Udruženja izdavača dečje štampe Dragica Radosavljević smatra da u zemlji koja je u tranziciji i koja treba da usvoji hiljade i hiljade zakona godišnje, nikada ne bi došao na red zakon o dečjoj štampi.
"Ali smo mi predložili da to budu amandmani na zakon o udžbenicima. Pošto zakon o izdavaštvu nije usvojen, naši amandmani i dalje stoje i nismo se pomerili od početka", rekla je Dragica Radosavljević.
U Ministarstvu kulture i Ministarstvu prosvete niko nije zadužen da sistematski prati kvalitet časopisa.
Nema kriterijuma
Ne postoje kriterijumi koje bi jedan list trebalo da ispunjava da bi se prodavao u školi.
"Jedino ko pogleda te časopise je Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja i oni daju jedno mišljenje pozitivno, ali da tako kažem paušalno i svima isto, da nema nekih negativnih sadržaja u tom časopisu, da se on može distribuirati u školama", navodi Radosavljevićeva.
Pesnik Ljubivoje Ršumović smatra da u toj oblasti vlada "potpuni haos".
"Kao i u nekim drugim oblastima, umešali su se šićardžije, profiteri, koji znaju da se za decu ipak kupuje i ne žale ni roditelji ni škole."
Koji će časopis deca koristiti u dodatnoj nastavi, uglavnom odlučuje nastavničko veće a, kako kažu u Udruženju, negde čak i pojedinci. U Ministarstvu prosvete kažu da je za dečju štampu zaduženo Ministarstvo kulture koje nas vraća na Ministarstvo prosvete a ono, dalje, upućuje na Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja.
Nema odgovornih, pa nema ni odgovora.
Komentari (0)