Jutarnje mučnine, taj tako prepoznatljiv simptom trudnoće, javljaju se kod skoro 70% trudnica, češće kod prvorotkinja i onih koje imaju višeplodnu trudnoću. Neka novija istraživanja pokazuju da su im sklonije mršave žene.
U proseku, mučnine u trudnoći počinju s nekih 5,5 nedelja, a traju uglavnom do 12. nedelje. Kod jednog broja žena mogu potrajati nešto duže – do 16. nedelje.
Postoji i mali broj trudnica koje ova neugodnost prati kroz čitavo razdoblje trudnoće, ali takvih je vrlo malo (često je u pitanju višeplodna trudnoća).
Iako se većinom koristi termin jutarnja mučnina, ove tegobe se mogu javljati i tokom poslepodneva i uveče ili čak tokom čitavog dana. Ipak, retko toliko utiču na ishranu trudnice u toj meri da bi mogla narušiti pravilan razvoj bebe.
Uzroci
Telesni ili mentalni umor povećavaju mogućnost napada mučnina, posebno kod višeplodnih trudnoća. Još nije poznat tačan uzrok mučnine, i sve što se zasad može reći jeste da je uzrokuju hormoni. Neki čak tvrde da je to odgovor organizma na zagađenja i toksine, iako je to dosta klimava teorija.
Visok nivo hormona trudnoće ß-hCG (humani korionski gonadotropin) u krvi tokom prvog tromesečja trudnoće mogao bi biti jedan od razloga preterane stimulacije centra za mučninu i povraćanje u mozgu. Svaka tri dana njegova se količina dva i po puta poveća.
Hormoni takođe uzrokuju bržu potrošnju šećera u krvi što izaziva osećaj gladi i mučnine.
Drugi razlozi koji bi mogli biti odgovorni za nastanak mučnine su neredovna i nezdrava ishrana, previše kiseline u želucu i manje uspešna probava zbog opuštanja mišićnog tkiva probavnog trakta pod uticajem visokog nivoa drugog značajnog hormona tokom rane trudnoće – progesterona.
Kako pomoći
– Ne žurite s ustajanjem iz kreveta. Izbegavajte nagle pokrete. Preduhitrite napad mučnine tako što ćete kraj kreveta pripremiti nešto za grickanje: krekere, integralne kekse, dvopek, pšenične pločice, grožđice …
– Ukoliko pijete ili pušite sada je pravi trenutak da prestanete jer cigarete osim što štete bebi pogoršavaju i mučninu. Izbegavajte jake začine i teške mirise, zatim prženje hrane jer miris masnoće i pržene hrane mogu takođe pogoršati mučninu. Rezanje luka i čišćenje ribe prepustite drugima.
– Posebno pazite na zdravu ishranu. Nemojte biti gladni niti se pretrpavati hranom. Potpuno prazan ili prepun želudac samo će pogoršati mučninu.
Jedite češće, prije nego što osjetite glad, i u manjim obrocima. Uvek sa sobom nosite barem suve krekere ako osetite glad i kako se ne biste prejeli hrane koja vam škodi.
– Uzimajte dovoljno tečnosti, posebno ako je jutarnja mučnina praćena povraćanjem. Iako vam tečnost može izazvati osjećaj nadutosti, vrlo je važno da u ovom razdoblju ne dehidrirate.
Pijte vodu, razređene sokove voća i povrća ili biljne čajeve između obroka. Korisni su i mlečni napici i supe.
– Mirišite limun, narandžu ili grejp. Mirisi agruma mogu pomoći u ublažavanju mučnine. Probajte i pepermint bombone ili čaj od mente.
– Dodatno uzimajte vitamine i minerale predviđene za trudnice, posebno ako povraćate, da nadoknadite izgubljeno. Vrlo često vitamini koje pijete sadrže gvožđe koje «teško» pada na želuda, pa ih zato nemojte piti na prazan stomak.
– Ne iscrpljujte se. Smanjite stres. Stres može podstaći ili pogoršati mučninu. Ne planirajte previše dnevnih obaveza, uskladite ih s realnim mogućnostima.
Ne zamarajte se nevažnim stvarima. Razgovarajte s bliskim osobama o svojim osjećajima, ne držite probleme ili tugu u sebi.
Komentari (0)